Kijev legjelentősebb szövetségesei feszültségbe kerültek az ukrajnai béke kérdése miatt - vajon Berlin megpróbálná háttérbe szorítani Trumpot?


Andrzej Duda lengyel elnök november 18-án éles kritikával illette Olaf Scholz német kancellárt, amiért az nemrégiben telefonon egyeztetett Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. A lengyel államfő szerint ez a lépés alááshatja Donald Trump lehetséges szerepét az ukrajnai béketárgyalásokban. A Bloomberg által idézett varsói interjúban Duda kifejtette véleményét:

Úgy gondolom, hogy ez egy próbálkozás volt arra, hogy Donald Trump hivatalba lépése előtt békét teremtsenek Ukrajnában.

A lengyel elnök hagyományosan szoros kapcsolatot ápol Trumppal, aki korábban azt ígérte, hogy "24 órán belül" lezárja a háborút, és tárgyalásra invitálja a konfliktusban álló feleket.

Scholz a saját álláspontját azzal indokolta, hogy a telefonbeszélgetés célja az Ukrajnával folytatott béketárgyalások előmozdítása volt. Mindazonáltal, ez a lépés Kijev és szövetségesei részéről heves kritikákat váltott ki. Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke november 15-én figyelmeztetett arra, hogy a valódi eredmények nélkül zajló tárgyalások csak hozzájárulhatnak Oroszország elszigeteltségének csökkentéséhez.

Rendkívül fontos, hogy Putyin lazítson a saját és Oroszország elszigeteltségén, és olyan hétköznapi tárgyalásokat folytasson, amelyek nem vezetnek eredményre - ahogyan azt évtizedek óta teszi

- fogalmazott az ukrán államfő.

Korábban Trump bejelentette, hogy "hamarosan" kinevezhet egy békeküldöttet Ukrajnába, aki az Oroszország elleni háború lezárásáról folytatna tárgyalásokat. Fontos megjegyezni, hogy a 2022 elején, a teljes körű orosz invázió kezdetén, Ukrajna és Oroszország már folytatott megbeszéléseket, mégpedig Fehéroroszországban és Törökországban. Ezek a tárgyalások azonban megszakadtak, miután Ukrajna visszafoglalta az északi területeit, és a felszabadult vidékeken súlyos háborús bűnökre derült fény.

Related posts