Kína most tényleg a legmagasabb sebességre kapcsolt, és végső összecsapást hirdettek Donald Trump ellen.

Kína a vámháborúskodás kellős közepén megfogadta, hogy a "végsőkig fog küzdeni" Donald Trump amerikai elnök ellen.
A kínai külügyminiszter arra tett ígéretet, hogy Kína "a végsőkig fog harcolni" az Egyesült Államok ellen mind a "vámháborúban, a kereskedelmi háborúban vagy bármilyen más háborúban". A kínai retorika ezzel a legmagasabb fokozatra kapcsolt azóta, hogy Donald Trump ismét betette a lábát a Fehér Házba.
Trump kedden újabb 10 százalékos vámot vetett ki a kínai termékekre, erre reagálva Lin Jian külügyminisztériumi szóvivő úgy fogalmazott: "Kínára nyomást gyakorolni nagyon rossz ötlet és nem is fog célt érni. Ha Amerika ragaszkodik a vámháborúhoz, a kereskedelmi háborúhoz vagy akár bármilyen más háborúhoz, Kína a végsőkig harcolni fog ellene. Csak azt tudom tanácsolni az Egyesült Államoknak, hogy tegye félre az ellenségeskedést és térjen vissza a civilizált párbeszédhez".
A külügyminisztérium szóvivője a "bármilyen más háborúról" szóló megjegyzést az X-platformon tette közzé. Ezt követően az Egyesült Államokban található kínai nagykövetség is megosztotta a posztot – számol be róla a Guardian. A nagykövetség emellett saját kiegészítést is fűzött a bejegyzéshez, amelyben hangsúlyozta: "Ha az Egyesült Államok háborúra készül, mi készen állunk a végsőkig harcolni."
Lin Jian szerdán arra a kérdésre, hogy mégis mit értett a "bármilyen más háború" alatt, így felelt: "Ha az Egyesült Államok továbbra is ragaszkodik ahhoz, hogy keresztbe tegyen Kínának, akkor a végsőkig küzdeni fogunk. Csak azt tudom tanácsolni, hogy minél előbb térjenek vissza a civilizált párbeszédhez". Kína határozottan elutasítja Trump azon felvetését, hogy a vámokra az országból beözönlő fentanil miatt van szükség.
A szóvivő álláspontja szerint a fentanil csupán egy kényelmes "álarc", amely lehetővé teszi az Egyesült Államok számára, hogy szigorú kereskedelmi lépéseket tegyen Kínával szemben, miközben mossa a kezeit a valódi felelősség alól. Kína azonban nem maradt tétlen, és a héten egy sor "megtorló intézkedést" vezetett be, köztük egy 15 százalékos vámot egy amerikai mezőgazdasági termék esetében.
Szerdán Kína nyilvánosságra hozott egy dokumentumot, amelyben hangsúlyozták elkötelezettségüket a szabályok betartása iránt, és céljuk az, hogy hatékony intézkedésekkel küzdjenek a fentanil problémája ellen.
2019-ben Kína hivatalosan is nyilvántartásba vette a fentanil minden formáját, ezzel elsőként helyezte ezt az anyagot a tartósan ellenőrzött szerek közé. A Fehér Ház álláspontja azonban az, hogy "a kínai hatóságok nem tettek eleget a szükséges intézkedéseknek a szervezett bűnözői csoportok, például a mexikói drogkartelek elleni fellépés érdekében".
Mint ahogy azt korábban a Naphírén is említettük, Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke, kongresszusi beszédében határozottan támogatta az elmúlt hetekben hozott radikális intézkedéseit, miközben a demokrata képviselők élénk ellenállásával kellett szembenéznie. Beszédében az ukrajnai konfliktus ügyében is áttörő eredményeket ígért.
Az elnök nemcsak saját gazdaságpolitikai döntéseit állta ki, hanem határozottan megvédte azokat is, noha elődje, Joe Biden, egy rendkívül erős, fejlett gazdaságot hagyott hátra. Az új vezető azonban a gazdasági válságra hivatkozva indokolta a Kína, Kanada és Mexikó ellen folytatott kereskedelmi háborút, amely egyre inkább fokozza a feszültséget a globális piacokon.
"Évtizedek óta számos ország kihasználta a helyzetünket" – fogalmazott, majd megjegyezte, hogy az általa bevezetett vámok "kisebb zavarokat" idézhetnek elő az amerikai exportőrök számára.