Jelentős pénzösszegek vannak veszélyben, a felkészülés már megkezdődött.

A közvetlen európai uniós pályázatokról szóló tájékoztató fórumot tartott a Magyar Fejlesztésösztönző Iroda csütörtökön. Az uniós pályázatokkal foglalkozó fórumnak a székesfehérvári Városháza adott otthont, az eseményen részt vett Petri Bernadett, az MFOI ügyvezetője, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium közvetlen uniós források felhasználásának koordinációjáért felelős miniszteri biztosa is.
A közelmúltban jelentős európai uniós források váltak elérhetővé, és hogy mennyire tudunk ezekből profitálni, az nagymértékben a mi erőfeszítéseinken múlik. Fontos közös érdekünk, hogy Székesfehérvár a lehető legnagyobb részesedést nyerje ezekből a forrásokból - hangsúlyozta Cser-Palkovics András polgármester egy fórum keretében, amely az uniós pályázatokról szólt. A városvezető kiemelte, hogy a sikeres pályázatok eléréséhez nélkülözhetetlen a Magyar Fejlesztésösztönző Irodával való szoros együttműködés és folyamatos párbeszéd.
Változás az uniós források feltételeiben
A fórum apropója, hogy átalakulóban van az Európai Unió finanszírozási struktúrája. Nem kevesebb, mint 370 milliárd euró, azaz 150 ezer milliárd forint áll rendelkezésre, amelyet olyan projektekhez lehet lehívni, amelyekről nem a tagállamok, hanem az európai uniós intézményrendszer dönt, annak minden előnyével és hátrányával - mondta el Petri Bernadett, az MFOI ügyvezetője, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium közvetlen uniós források felhasználásának koordinációjáért felelős miniszteri biztosa. Kiemelte, hogy egy összeg lehívásához olyan európai szinten versenyképes tervet kell felépíteni, aminek van valamilyen nemzetközi vonatkozása. Ez újdonság, ezért a tagállamoknak meg kell tanulniuk, hogyan tudnak eleget tenni ennek a követelményrendsszernek - ismertette a miniszteri biztos, hozzáfűzve, hogy 2028-tól a teljes európai uniós költségvetésnek legalább a felét így fogja kifizetni az unió. - Ami elszenvedi ennek a kárát, azok a kohéziós pénzek, az operatív programok, amelyeknek a hiányát meg fogjuk érezni. Ugyanakkor akkor lehetünk sikeresek, ha élünk ezzel a lehetőséggel és nem 2027-ben kezdünk el foglalkozni az új "rendszerrel" - fogalmazott Petri Bernadett.