Koncz Zsófia figyelemre méltó bejelentést osztott meg a bölcsődékkel összefüggésben | Demokrata

Koncz Zsófia a településen zajló 420 millió forintos fejlesztés keretében megvalósuló új bölcsőde alapkőletételén hangsúlyozta, hogy a tervezett 400 négyzetméteres, két csoportszobás és 28 férőhelyes intézmény milyen fontos lépés a közösség számára. Emlékeztetett rá, hogy míg 2010-ben Magyarországon mindössze 32,5 ezer bölcsődei férőhely volt elérhető, addig ma már közel 70 ezer férőhely várja a kisgyermekeket.
Az államtitkár hangsúlyozta, hogy 2010 után egy családbarát kormányzás vette kezdetét Magyarországon, amelynek fókuszában a családok támogatása állt. Ennek keretében a kormány sikeresen teremtett meg egymillió új munkahelyet. A jövőben továbbra is elkötelezettek abban, hogy még több támogatást nyújtsanak a családok számára. E folyamat részeként a családok anyagi helyzetének javítására törekednek, így több lépcsőben bevezetik az adómentességet a két vagy annál több gyermeket nevelő anyák számára. Ezen kívül hangsúlyt fektetnek az otthonteremtés elősegítésére, valamint arra, hogy egyensúlyt teremtsenek a családi élet és a munka között.
Ez utóbbi kapcsán felhívta a figyelmet arra, egy-egy család és egy-egy település életében is fontos szempont, hogy rendelkezésre áll-e bölcsőde a lakóhely közelében. Azt mondta, Villányban az új bölcsőde nemcsak a kisvárosban, valamint a környező településeken élő gyermekek csaknem négyötödét fogadja majd, ez az arány pedig jóval magasabb az országos átlagnál.
Koncz Zsófia az MTI megkeresésére elmondta, hogy Baranya vármegye az utóbbi évek során jelentős előnyöket élvezett a kormány bölcsődefejlesztési programjának keretében. Míg 2010-ben mindössze 1070 bölcsődei férőhely állt rendelkezésre 11 településen, addig 2025-re ez a szám már 2286-ra emelkedik, 64 településen. Ez azt jelenti, hogy szinte hatszor annyi településen, és kétszer annyi férőhelyet biztosítanak a kisgyermekek számára. A folyamatban lévő fejlesztések révén pedig további 150 gyermek nevelése válik lehetővé - tette hozzá.
Hargitai János (KDNP), a térség országgyűlési képviselője arról szólt, hogy 2026-ban már használni fogják a bölcsődét. A politikus, aki egyben a mohácsi csata 500. évfordulójáról történő méltó megemlékezéssel összefüggő feladatok ellátásáért felelős miniszteri biztos beszámolt arról is, hogy 2026-ra már az 1687-es második mohácsi csata színterén, a közeli Nagyharsánynál is megújul, illetve gazdagodik a már meglévő emlékmű. Erre 200 millió forint, míg a szoborpark megújítására 300 millió forint kormányzati támogatás használható fel.
A politikus rámutatott arra is, hogy a személyijövedelemadó-mentességet élvező édesanyák átlagbére a kedvezménnyel el fogja érni a férfiak átlagbérét. Mayer István, Villány független polgármestere arról beszélt, hogy a bölcsődeépítés és az ahhoz hasonló fejlesztések megállíthatják a kisváros lakosságszámának csökkenését. Azt mondta, a be- és visszaköltözőket ipari parki fejlesztésekkel, a település szebbé, élhetőbbé tételével várják a következő időszakban.
A Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz (RRF) részeként, több mint 330 millió forintos európai uniós és csaknem 90 millió forintos magyar állami forrásból megvalósuló fejlesztést a település és négy közeli község által alapított Villányi Óvodai Intézményfenntartó Társulás egy régi óvoda helyén valósítja meg az év végéig. A fejlesztés eredményeként egy 28 férőhelyes, két csoportszobás, több mint 400 négyzetméter alapterületű, melegítőkonyhával rendelkező, energiahatékony és akadálymentes bölcsődei épület jön létre, amelyet modern eszközökkel, bútorzattal, játékokkal szerelnek fel és az udvarán játszóteret is építenek - számolt be róla korábban a helyhatóság.