Közös erőfeszítéssel szebbé válik a környezet – A felújított épület udvarán ünnepelt a gödöllői támogató szolgálat, ahol a közösségi összefogás és az együttműködés eredményeként egy újabb szép helyszín született.

Van, aki már dolgozni jár - így élnek a gödi fogyatékos intézményből kiköltözött emberek
Idén új szintre emelték az intézmény működését: tavasszal saját forrásból felújították a belső tereket, ahol két új szobát hoztak létre a foglalkozások és beszélgetések lebonyolítására. Emellett megújult a mosdó, a kis konyha és az iroda is, így a környezet még barátságosabbá vált. A nyári hőségben a belső terek átalakulását egy vidám piknikkel ünnepelték a kertben, ahol közös éneklés és együttműködés tette felejthetetlenné az eseményt. Ez a nap nemcsak szórakoztató, hanem hasznos tevékenység is volt. Az ünnepségre a támogató szolgálat munkatársai és a fogyatékkal élő gondozottak mellett Gödöllő város képviselői is ellátogattak, valamint a város fogyatékosellátó intézményeinek dolgozói - köztük a Nefelejcs Napközi, a Tessedik Sámuel Szeretetszolgálat Mosolygó Napközije és a Montágh Imre Általános Iskola munkatársai - is jelen voltak. Ők azok, akikkel a gödöllői máltai Fogadó a mindennapokban is szoros együttműködésben áll, hogy segítsenek a rászoruló embereknek.
Nagyné Bige Orsolya, az intézmény vezetője, örömmel mesélte el, hogy tavaly az adományok révén megvalósult a kertünk térkövezése. A kollégák összefogtak, és a gondozottainkkal karöltve rengeteg munkával varázsolták szebbé a zöldterületet, többek között lefestették a kerítést is. "Intézményünkben fogyatékossággal élő és szenvedélybetegséggel küzdő emberek, valamint hozzátartozóik találkoznak. Bár az igényeik és foglalkozásaik jelentősen eltérnek, a kert mint közösségi tér mindkét csoport számára új lehetőségeket kínál. Ezért döntöttünk úgy egy évvel ezelőtt, hogy az adomanyozz.hu oldalon gyűjtést indítunk az udvar és a kert átalakítására. A megújult kültér kiváló helyszínné válik a szabadtéri foglalkozásoknak, kerti filmvetítéseknek és nyári napközis táboroknak. Az akadálymentesített, térkövezett terület, valamint a különböző zöldfelületek, melyek folyamatos gondozást igényelnek, fejlesztő és terápiás céllal is hasznosak, hiszen a növények ápolása és a kerti munkák elsajátítása hozzájárul a készségek fejlődéséhez. A szükséges eszközöket – gereblyét, ásót, ágvágót, talicskát – is beszereztük. A kert környezettudatos fenntartásához esővízgyűjtő tartályt is vásároltunk. A tervek kidolgozásában a MATE kertészmérnök hallgatói segítettek, akik a kivitelezővel együtt a gondozottaink igényeire szabva alakították ki a kert koncepcióját. Az elkészült teret folyamatosan szépítjük tovább, köszönhetően a további adományoknak és önkénteseknek, akik ma is segítettek a festésben és az ültetésben."
Jó gazdaként a jövőre tekintenek: céljaik között szerepel a zöld területek bővítése, valamint magaságyások kialakítása. Az épület falán, a bejárat közelében elhelyezett fényképek sorozata mesél a tavalyi átalakulásról: hogyan formálódott a külső tér, és idén hogyan újul meg a belső környezet.
A felújítási munkálatok lezárultával már csupán a tető helyreállítása maradt hátra, amely szintén szerepel a jövőbeni terveink között - osztotta meg az intézmény vezetője. Az eseményen jelen volt Szulyák Eleonóra, a szakterület vezetője, és Molnár Tamás, a Közép-magyarországi Régió ügyvezetője is, akik Gémesi György polgármesterrel együtt vettek részt a szűk körű rendezvényen. A polgármester baráti szándékkal, szinte családtagként érkezett, és meleg öleléssel üdvözölte a fogyatékossággal élő vendégeket, akiket néven is szólított.
"Kisegítjük a nappali ellátókat, támogatjuk a fogyatékos embereket, hogy önállóbb, boldogabb életet éljenek, igyekszünk levenni a teher egy részét a szülőkről" - mesélte Nagyné Bige Orsolya, hozzátéve, hogy jelenleg 36 embert látnak el. A város fogyatékos embereket ellátó nappali intézményeivel együttműködésben dolgoznak, szerveznek foglalkozásokat, kirándulásokat, nyáron pedig, amikor a nappali ellátók bezárnak, egy héten át a máltai intézményben tölthetik a napjaikat a fiatalok.
Miután az intézményvezető megköszönte mindenkinek a hozzájárulását, indulhatott a kerítésfestés, virágültetés, rajzolás a munkatársak, Tusorné Judit és Inzsöl Éva vezetésével, akik a hétköznapokon uszodába kísérik a fiatalokat, kirándulásokat szerveznek, kézműves-foglalkozásokat tartaanak. A kerítésfestők védőruhát vettek fel és magától értetődő természetességgel kenték vígan a léceket. Összeszokott csapatnak tűntek, a saját bevallása szerint is "jóképű és vonzó" Konkoly Áron, Bagosi Máté és Nyámándi Márk nagy egyetértésben dolgoztak és közben dicsérték egymást, "jó fej vagy", mondogatta egyik a másikának. Ilyen szeretetteljes csapatban persze hogy könnyen megy a munka.
A virágültetés eseménye is egy különleges atmoszférát teremtett, ahol mindenki felfedezte a saját szerepét. A műanyag cserepek és virágládák gyorsan megteltek színes növényekkel, miközben az erősebbek lelkesen cipelték őket a teraszra, büszkén felmutatva a saját kezeik munkáját. Az öröm és az alkotás varázsa mindenkit magával ragadott.
Nem csoda, hogy a polgármester is azt mondja, örömmel jön ide minden alkalommal. "A Magyar Máltai Szeretetszolgálat küldetését látjuk megvalósulni itt ezekkel a fiatalokkal, akiket nagyrészt személy szerint is ismerek. A piknik keretében megvalósuló munka nagy dolog az életükben, mert ők is hozzá tudnak járulni ahhoz, hogy szebb legyen a környezetük. Igyekszem eljönni, ha tudok, és járok a Nefelejcs napközibe is" - mesélte, miközben bensőségesen üdvözlölte Lacit, a napközi egyik állandó vendégét. A fiatal férfi a polgármester régi ismerőse, az édesanyjával egymás mellett ültek a templomban, amíg az anyuka meg nem halt. A fogyatékos fiú akkor messzire került innen, ahol nem ismert senkit, elmondása szerinte nem érezte jól magát. "Most a gödöllői szociális otthonban lakik, "visszaszereztem" őt" - mesélte örömmel Gémesi György. De nem ő az egyetlen kedves barát, Palkót például "a gödöllői MTI fotósaként" mutatta be. A Down-szindrómával élő fiatalember büszkén készíti a fotókat, amelyeket aztán elküld az önkormányzatnak. A polgármester megosztotta nagy tervüket is: jövőre kávézót nyitnak az addigra elkészülő városháza földszintjén, ahol fogyatékossággal élők szolgálnak majd fel, köztük Palkó, aki már tudja is, mi lesz a feladata, hiszen a felkészítés idejekorán elkezdődött.
A sokak összefogásával megszépült gödöllői központ családias hangulatú ünnepségén szemmel láthatóan mindenki otthon érezte magát, nagyon aktívak voltak a fiatalok, többen szívesen magukhoz ragadták a mikrofont is. "Tini-tini" - énekelte lelkesen egy lány a Neoton dalát, egymást buzdítva két iskolás gyerek is bekapcsolódott, miközben a többiek tapsoltak nekik vagy az épület előtt felállított asztal mellett a munkatársak által készített finomságokból falatoztak.