December első éjjel egy varázslatos bolygóegyüttállás bontakozik ki az égbolton.


Az első decemberi éjszaka varázslatos látványosságra készülhetünk az égbolton. Ha kelet felé fordítjuk tekintetünket, egymás mellett tündököl majd a vöröses fényű Mars bolygó és a Méhkas csillaghalmaz káprázatos kékes csillagai. Ezt a különleges együttállást a Svábhegyi Csillagvizsgáló osztotta meg velünk az MTI-hez eljuttatott közleményében.

A szakértők kiemelték, hogy az együttállás különlegessége abban rejlik, hogy "a Mars égi pályájának mozgása pontosan a csillaghalmaz fölött tér vissza retrográd irányba, ami azt eredményezi, hogy a bolygó egy teljes héten át szinte mozdulatlanul áll a csillaghalmaz mellett." Ezen kívül arra is felhívták a figyelmet, hogy ezt a lenyűgöző jelenséget már egy egyszerű kézi távcső segítségével is meg lehet figyelni.

A jelenség november 28. és december 10. között bármelyik derült éjszaka csodálatosan szemügyre vehető.

December 4-én hajnali fél 4 körüli időpontban a bolygó és a csillaghalmaz egy különleges látványosságot nyújtanak az égbolton. Ekkor a Mars csupán 1,7 fokra helyezkedik el a csillaghalmaz szélétől, így a két égitest szoros közelségbe kerül egymáshoz. A déli horizont felett körülbelül 63 fok magasságban figyelhetjük meg ezt a lenyűgöző égi együttállást. Ez egy remek lehetőség a csillagászati megfigyelések kedvelőinek, hogy élvezzék a természet csodáit az éjszakai égbolton.

A Mars bő kétéves keringési ciklusa során 2025. január 12-én, vasárnap érkezik a legközelebb a Földhöz, amikor csak 96 millió kilométer lesz a két bolygó közti távolság. Ekkorra egészen fényes, látványos égitest lesz, kövér északi pólussapkája és szürkéskék tengerei is megcsodálhatók távcsővel - írta tájékoztatójában az intézmény.

A Méhkas csillaghalmaz, amelyet gyakran Praesepe néven is emlegetnek, a Földhöz legközelebbi nyílthalmazok egyikének számít.

Több mint 1000 csillag ragyogó gyűjteménye alkotja, és egyedülálló vonzereje abban rejlik, hogy közelsége és impozáns mérete lehetővé teszi, hogy tiszta, derült és sötét égbolton szabad szemmel is észlelhető legyen, mint egy halványan derengő folt a Rák csillagkép közepén.

Related posts