A termékelőfizetés mint az e-kereskedelem jövője? - ITBUSINESS Az e-kereskedelem világában egyre inkább teret nyer a termékelőfizetési modell, amely új lehetőségeket kínál a vásárlók és a vállalatok számára egyaránt. De vajon valóban ez a jövő kulcsa? Az


Egyelőre a 18-79 éves magyar lakosság alig fele hallott a termékelőfizetéses e-kereskedelemről és mindössze 8 százalék próbálta már ki ennek valamilyen formáját - derült ki a Reacty Digital 2025. januári felméréséből. A megoldás gyerekcipőben jár még hazánkban, azonban az egyre változatosabb szolgáltatók és elérhető termékkategóriák segíthetik a kipróbálók arányának emelkedését. A 30 év alattiak körében általánosságban is népszerűbbek az előfizetések, ami pozitív jövőképet jelenthet a modell szélesebb körű elterjedése szempontjából.

Az online termékelőfizetés fogalma alatt leginkább azt értjük, amikor a vásárló rendszeres időközönként kap egy csomagot, amely tartalmazhat az ő általa gondosan kiválasztott termékeket, mint például a háziállatai számára negyedévente megrendelt eledelt. Emellett ide tartoznak azok a tematikus csomagok is, amelyeket a webáruház állít össze, például különböző könyvek kombinációját egy adott téma köré. A kérdőívünk keretein belül szintén a termékelőfizetések közé soroltuk azokat az előfizetéseket, amelyek egy fix összeg kifizetése révén állandó kedvezményeket biztosítanak, mint például ingyenes kiszállítás minden egyes rendelésre vagy kedvezményes árak egyes termékekre.

A januárban végzett kutatás szerint a 18-79 éves magyar lakosság kevesebb mint fele, mindössze 45%, van tisztában az online termékelőfizetések lehetőségével. Ez arra utal, hogy ez a koncepció még nem terjedt el széles körben Magyarországon. Érdekes, hogy a fiatalabb korosztályok körében jóval nagyobb a tudatosság: míg a 60 év felettiek közül csupán tízből hárman (29%) értesültek erről, addig a 30 év alattiak esetében ez a szám már tízből hét (73%).

A fiatalabb generációk körében egyre inkább elterjedt a különféle előfizetési lehetőségek iránti nyitottság, legyen szó akár streaming szolgáltatásokról, akár újságelőfizetésekről. Ez a tendencia a jövőben hozzájárulhat ahhoz, hogy a termékelőfizetéses üzleti modellek szélesebb körben elérhetővé váljanak. A jelenlegi fiatalok idősebbé válásával egyre inkább a piac aktív részeseivé válnak, míg a következő generációk már egy sokkal kifinomultabb és tudatosabb vásárlói közegbe lépnek. Az üzleti modell elterjedését nem csupán a fogyasztói érdeklődés határozza meg; a kínálati oldal is kulcsszerepet játszik, hiszen a kereskedők nyitottak arra, hogy támogassák ezt az innovatív megközelítést.

A felnőtt magyar lakosság több mint fele (55%) nem szívesen köteleződik el hosszú távra a termékelőfizetésekkel kapcsolatban, ami jelentős akadályt jelenthet a modell elterjedésében. Ugyanakkor ezt a félelmet mérsékelni lehet, ha a webáruház havi vagy negyedéves díjfizetési lehetőségeket kínál. Így a vásárlók kisebb összeggel kezdhetik az előfizetést, és rugalmasabban mondhatják le, ha az ajánlat nem felel meg az elvárásaiknak.

A felmérések alapján a válaszadók mindössze 30%-a véli úgy, hogy az előfizetéses modell kényelmes alternatíva lehet, és időt takaríthat meg a hagyományos rendelésekhez képest. Csak a felnőttek negyede (24%) jelezte, hogy szívesen választana olyan terméket, amelyet rendszeresen vásárol. Ugyanakkor a 18-79 éves korosztály közel fele (45%) úgy gondolja, hogy a termékelőfizetés csupán egy ügyes marketingfogás, valójában nem nyújt lényegi előnyöket a vásárlók számára. Ráadásul 38% kifejezetten a lehúzás érzését kelti bennük ez a megoldás. Tízből négy felnőtt magyar (43%) pedig úgy véli, hogy az ilyen típusú előfizetések felesleges vásárlásra ösztönzik az embereket.

A fiatalabb generációk egyre inkább kedvezően viszonyulnak a termékelőfizetéses modellekhez: ahogy valaki fiatalabb, úgy annál inkább hajlandó kísérletezni ezekkel a csomagokkal. Számukra a kényelem és az időmegtakarítás nem csupán előny, hanem alapvető elvárás is. Ezen kívül sokkal nyitottabbak az előfizetések értékére, és ritkábban tartanak attól, hogy ez csupán egy marketingfogás lenne.

A 18-29 éves fiatalok körében megfigyelhető, hogy háromnegyedük (74%) rendelkezik, vagy valaha rendelkezett valamilyen előfizetéssel. Ezzel szemben a 60-79 évesek esetében ez az arány csupán 23% körüli. A legkedveltebb lehetőségek között egyértelműen a streaming szolgáltatások dominálnak, mint például a Netflix és a Spotify, hiszen a szolgáltatáselőfizetők 61%-ának van vagy volt ilyen típusú előfizetése. Ezen kívül minden negyedik (25%) felhasználó valamilyen közösségi média prémium csomagját választotta, mutatva ezzel a digitális tartalomfogyasztás növekvő népszerűségét.

Bár a felnőtt lakosság kifejezetten kis hányada (8%) rendelkezik jelenleg termékelőfizetéssel, akiknek van ilyesmijük, azok többnyire elégedettek vele, aminek oka elsősorban az időmegtakarítás, valamint a kényelmes használat és a kedvező ár-érték arány. Bár a többség inkább a mérleg pozitív oldalára helyezi az ár-érték arányt, az elégedetlenkedők elsődleges indoka a túl drága előfizetési csomag, ami a lakosság árérzékenységét tükrözi.

A jövőbeni terveket illetően a legtöbben a saját egészségükhöz köthető termékekre, valamint élelmiszerekre vagy állateledelre fektetnének be. Ezek a preferenciák könnyen érthetőek, hiszen az említett termékek gyorsan forgó fogyasztási cikknek számítanak. Vásárlásuk általában elkerülhetetlen és gyakran ismétlődő, ráadásul jól előrejelezhető.

A termékelőfizetés iránt érdeklődők körében végzett felmérés szerint a válaszadók többsége, tízből hatan (61%), csak akkor lennének hajlandóak előfizetni a jövőben, ha az anyagi előnyöket is magában foglalna. Ezzel szemben tízből hárman (28%) nem várnának el kedvezményt, és hajlandóak lennének ugyanazt az összeget kifizetni, mint egyedi vásárlás esetén. Mindössze tízből egy fő (11%) gondolja úgy, hogy az előfizetés kényelme miatt akár 5-10%-kal is többet áldozna az adott termékre.

Related posts