London a zárolt orosz pénzügyi eszközök kamataiból finanszírozza Ukrajna támogatását.


Zárolt orosz pénzügyi eszközök hozamából folyósított hitelt Ukrajnának hadianyagok beszerzésére a brit kormány.

A londoni pénzügyminisztérium szombaton közzétette, hogy Ukrajna megkapta a 2,26 milliárd fontos (1074 milliárd forint) hitelcsomagjának első, 752 millió fontos részletét, amely e forrásból érkezik.

Az ukrán kormány a hitelt kizárólagosan védelmi célú beszerzések finanszírozására használhatja fel.

A hitelmegállapodást a brit pénzügyminiszter, Rachel Reeves, valamint Szerhij Marcsenko, az ukrán pénzügyminiszter, közösen írták alá a múlt vasárnapi londoni csúcsértekezleten, amelyet az ukrajnai helyzet rendezésének elősegítése érdekében hívtak össze a brit kormány.

A hitelcsomagot a szankciók alapján zárolt orosz szuverén vagyoneszközök hozamából törlesztik, így Ukrajnát a kölcsön után nem terheli visszafizetési kötelezettség.

A brit kormány véleménye szerint a nemzetközi jog egyértelműen kötelezi Oroszországot arra, hogy térítse meg az Ukrajnának okozott háborús károkat. Ennek értelmében a zárolt orosz vagyontárgyak felhasználhatóak Ukrajna pénzügyi támogatására.

London többször is hangsúlyozta, hogy a kölcsön nem az orosz tőke befagyasztásának elkobzását célozza meg.

A 2,26 milliárd fontos hitelcsomag révén Nagy-Britannia hozzájárul a hét legnagyobb ipari hatalom, a G7 által Ukrajnának szánt 50 milliárd dolláros segélyprogramhoz.

A hitel három részletben, mindegyik 752 millió font összegben kerül kiutalásra. Az első részletet a brit pénzügyminisztérium tájékoztatása szerint már a múlt héten, pénteken átutalták Ukrajnának.

A tárca kiemeli, hogy a hitelnyújtás a brit kormány által Ukrajnának biztosított, évi 3 milliárd font értékű katonai támogatáson túl valósul meg.

Nagy-Britannia a háború kezdete óta 12,8 milliárd font (6080 milliárd forint) katonai, gazdasági és humanitárius támogatásra vállalt kötelezettséget Ukrajna számára, és ígéretet tett arra, hogy évente 3 milliárd font értékben támogatja az ukrán fegyveres erőket, amíg erre Ukrajnának szüksége van.

London már tavaly bejelentette azt a tervet, amely szerint az orosz állami vagyoneszközök hozamából finanszíroznának egy hitelcsomagot Ukrajna hadfelszerelésének beszerzésére. A múlt vasárnapi londoni csúcstalálkozón pedig aláírásra került az erről szóló szerződés, amely tartalmazza a megállapodás részleteit.

A brit pénzügyminisztérium a tavalyi bejelentést követően kiadott nyilatkozatában kiemelte, hogy ha az orosz szuverén vagyoneszközöket nem zárolnák, Oroszország több mint 400 milliárd dollárral rendelkezne hadserege fenntartásához. Ez az összeg lehetővé tenné, hogy az ország további négy évig támogassa ukrajnai katonai akcióit.

Related posts