Luxuspszichiátria havi 243 millió forintért: a leggazdagabbak itt találják meg a gyógyulás útját.


Egy arab herceg pompás kíséretével érkezik, míg egy másik páciens csupán teliholdkor merített vizeket fogyaszt, és egy orosz milliárdos titokban megszökik az elvonóról. Abdullah Boulad klinikáján, Mallorcán, a világ leggazdagabb emberei keresnek menedéket a gyógyulásra. A luxuspszichiátria diszkrét szférájában a teljes elszigeteltség, a személyre szabott kezelések és a legmodernebb technológia elengedhetetlen elvárások.

Abdullah Boulad, a svájci pszichiáter, Mallorcán egy igazán exkluzív pszichiátriai intézményt üzemeltet, ahol a luxus nem csupán üres ígéret, hanem a szolgáltatások szintjén kézzelfogható valóság. A svájci Neue Zürcher Zeitung által bemutatott The Balance klinika esetében a kezelés ára egyetlen hónapra akár 600 ezer euróra is rúghat, ami körülbelül 243 millió forintnak felel meg. Itt csak a leggazdagabb páciensek élvezhetik a prémium szolgáltatásokat, amelyek a legmagasabb szintű ellátást ígérik a mentális egészség terén.

Bár azt hihetnénk, hogy egy ilyen összeget talán csak egy marék ember képes kifizetni a terápiáért, valójában nagyon is van fizetőképes kereslet. Világszerte körülbelül 420 ezer embernek van legalább 30 millió dollárnyi, azaz mintegy 10,7 milliárd forintnyi vagyona, így külön iparágak alakultak ki, amelyek kifejezetten a szupergazdagok igényeire specializálódtak - ide tartozik ma már a függőségek kezelése és a pszichiátria is. A vagyon ugyanis nem véd meg a mentális problémák kialakulásától.

A The Balance Mallorcán különleges bérelt birtokokon, azaz fincákban működik, ahol minden páciens egyedülálló figyelemben részesül. Itt senki sem találkozik más betegekkel, hiszen minden egyes személyre egy 15-25 fős szakértői csapat vigyáz, maximális diszkréció mellett. A napi pszichoterápiás foglalkozások mellett számos kiegészítő kezelés is igénybe vehető, mint például a jóga, pilates, akupunktúra, hangterápia és lovas terápia, amelyek mind hozzájárulnak a mentális és fizikai jóléthez.

A klinika birtokai összesen 300 ezer négyzetmétert tesznek ki, távol a turisták által látogatott területektől. A pontos helyszínek nem nyilvánosak, ezzel is óvják a vendégek privát szféráját.

A páciensek között számos olyan egyén található, akik a világ legelőkelőbb családjaiból származnak. Közéjük tartoznak milliárdosok, neves sztárok, sikeres cégvezetők és sportági ikonok is.

A klinikán számos különös és emlékezetes eset történt, amelyek mindegyike egyedi színt vitt a mindennapokba. Volt például egy arab herceg, aki nem csupán saját magát, hanem teljes kíséretét is magával hozta, így a helyszín igazi királyi pompában tündökölt. Egy másik páciens viszont meglepő módon ragaszkodott ahhoz, hogy csak teliholdkor merített vizet fogyasszon, mintha a csillagok állása határozná meg a gyógyulását. Egy különösen furcsa esetben egy férfi minden masszázskezelés alatt azt kérte, hogy kutyája a testén pihenhessen, ezzel is megteremtve a személyes és intim légkört, amelyben a kutya társasága segítette őt a relaxálásban. Talán a legemlékezetesebb történet azonban egy orosz férfié, aki alkoholproblémákkal küzdött. Monacóban történt balesete után, vonakodva érkezett elvonóra Mallorcára, a klinika gyönyörű vidéki birtokán. Különösen feszélyezte a rehabilitációs folyamat, és egy nap, elhatározva, hogy megszökik, összepakolta Louis Vuitton bőröndjét, majd autóstoppal indult el. Mivel se pénze, se útlevele nem volt, végül a repülőtérről hívta fel a klinikát, kérve, hogy jöjjenek érte és vigyék vissza, jelezve, hogy a megszökés nem volt a legjobban megfontolt döntése.

A klinikatulajdonos Abdullah Boulad 1986-ban, hétévesen menekült el Libanonból a polgárháború elől. Családjával Svájcban, Kloten városában telepedett le, minden holmijuk egyetlen piros Adidas sporttáskában fért el. Bár arab, francia és angol nyelven beszélt, a németet nem ismerte, ezért speciális osztályba került. Úgy érezte, kívülállóként kezelik, amit óriási akaraterővel igyekezett kompenzálni.

A luxuspszichiátria területére 2016-ban lépett be, amikor a zürichi Küsnacht Practice klinika vezetését vette át. Ezt követően nem sokkal saját vállalkozásba fogott, ám az első önálló kezdeményezése, a Swiss Recore klinika, mindössze néhány hónap után bezárta kapuit. 2018-ban a gyönyörű Mallorca szigetén megalapította a The Balance klinikát, amely azóta folyamatosan bővítette szolgáltatásait. Ma már Marbellán, Londonban és Zürichben is megtalálhatók.

Boulad szerint évente 70-80 pácienst látnak el, és a hely mindig megtelik. A vendégek jellemzően hathetes programok keretében vesznek részt a kezeléseken, és kérés esetén akár egy jachton is elhelyezhetők.

A terápia teljes mértékben a páciensek egyéni igényeire épül: minden beteg számára egyedi életmódbeli és táplálkozási tervet készítünk, és kizárólag a saját terapeutáikkal dolgoznak együtt. "Az aszkézis nem illik a mi terápiás megközelítésünkhöz" - emelte ki Boulad, kiemelve, hogy a jómódú ügyfelek megszoktak egy bizonyos színvonalat, amelyet mindenképpen meg kell őrizni.

A német Bild értesülései alapján Kanye West, a híres rapper, és felesége, Bianca Censori, a The Balance klinikán kerestek segítséget. Az intézmény hivatalosan nem reagált a hírekre. Érdekes, hogy a német rapper, Samra is megosztotta tapasztalatait, miszerint egy exkluzív mallorcai magánklinikán sikerült legyőznie a kemény drogokkal folytatott harcát.

Boulad megállapítása szerint pácienseik két jól elkülöníthető csoportba sorolhatók: az első csoport tagjai saját munkájukkal és erőfeszítéseikkel építették fel anyagi javaikat, míg a második csoport a fiatal örökösöké, akik 18 és 25 év közöttiek. E fiatal örökösök életét gyakran a céltalanság és az irányvesztettség határozza meg:

"Boulad szavai szerint a beteljesült élet nem csupán annyiból áll, hogy valaki magángéppel felfedezi a világ különböző tájait."

2024 őszén a The Balance új irodát nyitott Zürich Seefeld negyedében, ahol egyedi, havi ezer eurós kezelési csomagokat kínálnak. Az indulás időszakában csupán egy pácienst tudtak fogadni, aki viszont jelentős időt, több hónapot is eltöltött a program keretein belül.

A luxuspszichiátria koncepciója Zürichből származik, ahol a Küsnacht Practice és a Paracelsus Recovery egy olyan egyedi, diszkrét kezelési rendszert alakítottak ki, amely teljes mértékben a páciensek igényeire épít. Jan Gerber, a Paracelsus Recovery vezetője hangsúlyozza, hogy a szenvedés nem válogat: a gazdagok és a szegények egyaránt megküzdenek hasonló lelki megpróbáltatásokkal.

Nem mindenki osztja a luxusklinikák iránti lelkesedést. Toni Berthel, a Svájci Addiktológiai Társaság elnöke hangsúlyozza, hogy téves azt állítani, miszerint egy hónap elegendő lenne komoly pszichiátriai problémák kezelésére. Véleménye szerint a gyógyulás egy hosszú és kihívásokkal teli folyamat, amelyet a fényűző környezet sem képes felgyorsítani.

Abdullah Boulad ugyanakkor hangsúlyozza: bár a klinika üzleti alapon működik, az intenzív, személyre szabott terápiás megközelítés valóban növelheti a gyógyulás esélyét. Mint mondta:

Related posts