Már az új magyar űrhajós ruhájára is felkerült a zászló, ezzel is kifejezve hazánk büszkeségét az űrkutatás iránti elkötelezettségünkben.

Véget ért a kiképzés, felkerült a magyar zászló az űrruhára, melyrt Kapu Tibor ölt majd magára, amikor elindul a Nemzetközi Űrállomás felé.
Az Axiom Mission 4 (Ax-4) űrhajósai, köztük a magyar kutatóűrhajós, Kapu Tibor, valamint tartalékosa, Cserényi Gyula, sikerrel zárták le a NASA által szervezett űrhajósképzést. A felkészülési folyamat 2024 augusztusában vette kezdetét a NASA houstoni Johnson Űrközpontjában, ahol az Ax-4 legénysége intenzív elméleti és gyakorlati oktatáson részesült. Az izgalmas kihívásokkal teli képzés során a résztvevők nemcsak az űrhajózás technikai aspektusait sajátították el, hanem csapatmunkát és problémamegoldást is gyakoroltak, felkészülve ezzel a következő nagy kalandra.
A NASA program keretében az űrhajósok a Nemzetközi Űrállomás moduljainak élethű másaiban készültek fel az űrállomáson elvégezhető feladatokra, vészhelyzeti protokollokra, és a tudományos kísérletek lebonyolítására.
Ez a program új dimenziókat nyert az Axiom Space által nyújtott exkluzív modulokkal, valamint a SpaceX által lebonyolított tréningek révén, amelyek során a legénység tagjai elsősorban a Dragon-kapszula működésére helyezték a hangsúlyt.
A kiképzés befejezését egy különleges "patch-buli" keretében ünnepelték, ahol az Ax-4 csapata a NASA és az Axiom Space küldetésirányítóival együtt örömteli pillanatokat osztott meg. E jeles alkalom során a legénység átvehette a küldetés egyedi felvarrós insigniáját, amelyet az űrruháikra varrhatnak. Ráadásul a nevük és a nemzetiségük zászlaja is már díszíti azokat az űrruhákat, amelyeket a küldetés során viselnek majd. A csapat most készen áll a startra, és a tervek szerint 14 napot fognak eltölteni a Nemzetközi Űrállomáson, ahol izgalmas és összetett feladatokat várnak rájuk.
A küldetés parancsnoka a NASA nyugalmazott asztronautája, Peggy Whitson lesz, Kapu Tibor mellett a legénység tagja még az indiai Shubhanshu Shukla és a lengyel Sławosz Uznański is.
A SpaceX által tervezett űrruha igazi különlegessége a 3D-nyomtatott sisak, amelynek áttetsző "rostélya" egy innovatív réteggel van bevonva, amely réz és indium-ón-oxid keverékéből készült, hogy hatékonyan tükrözze a napsugarakat. Ennek a megoldásnak köszönhetően a viselője védve van az erős napfény káros hatásaitól. A sisakba beépített kamera lehetővé teszi a környezet folyamatos megfigyelését, míg a belső head-up display az üveg felületére vetíti a legfontosabb adatokat, például a ruha nyomását, hőmérsékletét és relatív páratartalmát, így a űrhajós mindig naprakész információk birtokában van a saját állapotáról.
Az ízületek csatlakozási pontjainál alkalmazott innovatív lágy összeköttetés jelentős előrelépést hozott. Ennek eredményeként az űrhajósok mozgékonysága lényegesen javult a korábbi űrruhákhoz képest: most már könnyedén hajlíthatják végtagjaikat, és szabadon mozoghatnak a kezeikkel az űrhajón belül, például az érintőképernyők kezelésének során.
A SpaceX célja, hogy egyetlen, sokoldalú űrruhát fejlesszen ki, amely alkalmas mind az indítás, a visszatérés, illetve az űrséták során történő használatra. Ez a megközelítés nemcsak a hatékonyságot növeli, hanem elősegíti a jövőbeli holdi és marsi küldetésekhez szükséges űrruhák fejlesztését is.