Már jó ideje túljutott a Covid-19-en, de még mindig tapasztal fáradtságot? Akkor érdemes részt vennie ezen a vizsgálaton!
A koronavírus-fertőzés utáni leggyakoribb tünet a fáradtság, de a háttérben tüdőkárosodás is állhat. Ezért fontos, hogy ilyenkor az alábbi vizsgálatra menjen el!
A betegség átvészelése megviselheti a szervezetet, ezért bizonyos mértékben ez természetes, ám dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, a Tüdőközpont főorvosa elmondta, hogy ha a terhelhetőségünk heteken, hónapokon át sem javul, fontos kivizsgáltatni mi áll a háttérben.
A tüdő gázcseréje a léghólyagocskák révén valósul meg, amelyek kis, vékony falú, levegővel telített gömböcskék. Ezek a struktúrák jelentősen megnövelik a tüdő légzőfelületét, lehetővé téve, hogy a belélegzett levegő oxigénje a hajszálerek falán keresztül bejuthasson a véráramba. A vér pedig eljuttatja ezt az oxigént a test különböző részeibe, mint például az agyba és az izmokhoz. Azonban a koronavírus-fertőzés következtében a léghólyagocskák megsérülhetnek, ami hátrányosan befolyásolja a gázcserét a tüdőben. Idővel a léghólyagocskák falában kötőszöveti rétegek halmozódhatnak fel, ezáltal a tüdő rugalmassága csökken, és a véroxigén-ellátás tovább romlik.
A romló oxigénellátás következtében a beteg terhelhetősége jelentősen csökken, és egyre nehezebbé válik számára a koncentráció. Ezenkívül erőtlenséget tapasztal, valamint folyamatos fáradtságra panaszkodik. Rendkívül fontos hangsúlyozni, hogy a post-COVID tünetek alapos kivizsgálást igényelnek. A betegség lefolyását követően tapasztalt tartós fáradtság mögött vérszegénység vagy más szervi problémák, például szív- és érrendszeri megbetegedések állhatnak. Ugyanakkor figyelembe kell venni a tüdő esetleges károsodását is, különösen, ha a beteg további panaszokat is tapasztal, mint például elhúzódó köhögés, légszomj vagy nehézlégzés.
Ahhoz, hogy megállapítsuk, vajon a krónikus fáradtság és a légzőszervi problémák a post-covid szindróma következményei-e, elengedhetetlen, hogy tüdőgyógyászati kivizsgáláson vegyünk részt. E vizsgálat során számos tesztet végeznek, például laboratóriumi analíziseket és CT-vizsgálatot, valamint egy speciális légzésfunkciós tesztet, úgynevezett diffúziós kapacitásmérést is. Ennek a módszernek a segítségével már korai stádiumban azonosíthatók a gázcserezavarok, még mielőtt azok olyan súlyos elváltozásokat okoznának, amelyek már a tüdő röntgenfelvételein is észlelhetők, és amelyek nagy valószínűséggel maradandó károsodást eredményezhetnek.