A koalícióban sem sikerült egyetérteni az úgynevezett "covid-kegyelem" ügyében, míg az ellenzék határozottan elutasítja a büntetések visszafizetésének ötletét.


Ha Peter Pellegrini köztársasági elnök nem adja áldását az úgynevezett "covid-amnesztiáról" szóló törvényjavaslatra, akkor mindenképpen napirendre kell tűzni azt a parlamentben. Míg a Smer és az SNS képviselői határozottan támogatják a tervezet jelenlegi formáját, a Hlas álláspontja nem ennyire világos. Ezzel párhuzamosan az ellenzéki politikai erők teljes mértékben elutasítják a javaslatot. Ez derült ki az STVR O 5 minút 12 című műsor legutóbbi adásából, ahol Roman Michelko (SNS), Ján Podmanický (Smer), Martin Dubéci (Progresszív Szlovákia frakcióelnöke) és Jozef Hajko (KDH) is részt vettek a vitában.

Az említett törvényjavaslat értelmében kártérítésben részesülnének azok, akik a koronavírus-járvány során érvényben lévő intézkedések megszegése miatt pénzbüntetést kaptak, ez ugyanis a kormánypárti képviselők szerint az Alkotmánybíróság, világjárvány kezelése során elkövetett hibák kijavítását érintő döntésével is összhangban van, így pedig bíznak benne, hogy a Hlas-t is sikerül meggyőzni a javaslat támogatásáról. Ennek kapcsán kiemelték, hogy bár Pellegrini korábban kifogásolta a törvényt, állításuk szerint annak csak bizonyos részeivel kapcsolatban voltak fenntartásai. Dubéci és Hajko ugyanakkor elfogadhatatlannak tartják, hogy az állam olyanok kártalanítására költsön pénzt, akik viselkedésükkel nehezítették az egészségügyi dolgozók munkáját.

Ezt követően napirendre került az ügyészek korkedvezményes nyugdíjazásáról szóló törvényjavaslat, amelynek elutasítását az államfő is kilátásba helyezte. Az elnök aggályait fejezte ki amiatt, hogy a javaslat lehetővé tenné a főügyész számára, hogy mindössze négy év szolgálat után nyugdíjba vonuljon. Miközben Podmanický bejelentette, hogy pártja várni fog az elnök konkrét módosítási javaslataira, hogy ennek tükrében próbálják meg reformálni a javaslatot, Michelko emlékeztetett arra, hogy ő korábban sem támogatta a tervezetet, és az elnöki vétóval kapcsolatban is következetes szeretne maradni. Ugyanakkor elismerte, hogy üdvözölné az ügyészség reformját. A két ellenzéki képviselő kritikával illette a javaslatot: Hajko hangsúlyozta, hogy inkább az ügyészség valódi problémáira kellene fókuszálni, míg Dubéci arra figyelmeztetett, hogy a javaslat célja csupán Maroš Žilinka jelenlegi főügyész mihamarabbi távozásának elősegítése. Podmanický azonban határozottan visszautasította ezt a feltételezést.

Az alkotmánymódosításról folytatott diskurzus során a Smer politikai képviselője bejelentette, hogy nyitottak a KDH-val való tárgyalásokra, ahol a kereszténydemokraták javaslatait is figyelembe vennék. A Smer reménykedik abban, hogy a KDH támogatásával szilárdabb alapokra helyezhetik elképzeléseiket, hiszen a kereszténydemokraták korábban már tettek kísérletet saját alkotmánymódosítási javaslatuk előterjesztésére, ám az nem jutott át a második olvasaton. Dubéci véleménye szerint a KDH valószínűleg nem fogja támogatni a Smer javaslatát, ugyanakkor megjegyezte, hogy "a végső döntés az ő kezükben van." Hozzátette, hogy ha szükség lenne rá, a PS valószínűleg képes lesz a jövőben együttműködni Milan Majerský pártjával. A Smer KDH-val kapcsolatos próbálkozásait kritikával illette, kijelentve, hogy "ezt mindennek, csak tisztességesnek nem lehet nevezni."

Utolsó témaként a civil szervezeteket érintő törvényjavaslat került célkeresztbe, melyről a jelenlegi tervek szerint a jövő héten tárgyalnak majd a parlamentben. Michelko kiemelte, hogy a javaslatban várhatóak változtatások, melyeket a Hlas kiegészítése fog eszközölni, állítása szerint pedig az úgynevezett "lobbitevékenységről" szóló részletek teljes egészében kikerülnek majd a javaslatból és várhatóan egy másik törvény keretében fognak ilyesmivel foglalkozni. A két kormánypárti politikus közösen utasította el számos érintett szervezet kritikáját és azt állítják, hogy mindössze a "nagyobb átláthatóság bebiztosításáról" lesz szó. Amíg Dubéci teljes egészében utasította el a javaslatot, amely szerinte kizárólag a hasznos tevékenységet folytatót szervezetek zaklatását szolgálja majd, addig Hajko elismeri, hogy "vannak problémák a területen", ugyanakkor a szóban forgó javaslatot ő is "kórosan beteg intézkedésnek" tartja, amely kizárólag a társadalom szétszakítását szolgálja majd.

Related posts