Érdekes észrevenni, hogy a szülők manapság mennyire aggódnak, amikor a gyerekek hosszú órákat töltenek az interneten.

A mértéktelen használat, akár a jóból is, könnyen ártalmas lehet, főleg ha a közösségi médiáról van szó. Az utóbbi időben azonban érdekes jelenség figyelhető meg: a szülők egyre inkább aggódnak a gyermekeik új online szokásai miatt. De vajon mi áll ennek a háttérében?
Az internet világában való felnövés nemcsak lehetőségeket, hanem komoly kihívásokat is hoz a fiatalok számára. Az utóbbi években a közösségi média robbanásszerű elterjedése és az állandó online jelenlét olyan nyomást gyakorol a gyerekekre, amely sokszor szorongást és stresszt eredményez. A fiatalok már szinte gyerekkoruktól kezdve szembesülnek a "FOMO", azaz a "fear of missing out", vagyis a lemaradástól való félelem jelenségével. Az iskolai, baráti és digitális közösségek elvárásai folyamatosan arra ösztönzik őket, hogy aktívan jelen legyenek, hogy ne maradjanak ki semmiből. Ez a kényszeres aktivitás pedig hosszú távon megterhelheti a lelki egészségüket, és komoly következményekkel járhat a fejlődésükre nézve.
Az internet hatása a fiatalokra egyre inkább aggasztóvá válik. A folyamatos online jelenlét és a közösségi média világában való navigálás sokszor nyomasztó terhet ró a fiatal generációra. A valós kapcsolatok háttérbe szorulnak, míg a virtuális interakciók dominálnak, ami stresszt és szorongást okozhat. Ezen túlmenően a tartalomfolyam, amelyet nap mint nap fogyasztanak, gyakran idealizált képet fest a világról, ami nyomást gyakorol rájuk, hogy megfeleljenek bizonyos elvárásoknak. Az internet tehát nem csupán szórakozási lehetőséget kínál, hanem komoly kihívásokat is jelent a fiatalok pszichés jólétére nézve.
Az inga most egy új irányba lendült: a FOMO (Fear of Missing Out) helyett megérkezett a JOMO (Joy of Missing Out), amely egyre inkább teret hódít a nyugati tizenévesek és huszonévesek körében. A femcafe.hu beszámolója szerint sokan már nem érzik szükségét, hogy részt vegyenek minden online eseményen; sőt, kifejezetten örömüket lelik abban, ha kimaradnak. A "kimaradás öröme" kifejezés pontosan ezt az újfajta szemléletmódot hivatott megragadni. Azok, akik a JOMO-t választják, nem tapasztalják meg a bűntudatot, ha nem csatlakoznak a közösségi programokhoz vagy nem reagálnak azonnal az online tartalmakra. E helyett szívesen töltik az időt egyedül, békésen, távol az internet folyamatos ingereitől.
Somogyban a helyzet némiképp eltér az átlagostól.
Távol vagyunk attól, hogy a JOMO jelenség a mi régiónkba is megjelenjen, felelte érdeklődésünkre a szakértő. - Úgy gondolom, manapság el lehet mondani, hogy minden fiatal belenő az online világba, nehéz kikerülni ebből egy gyereknek vagy fiatalnak - felelte kérdésünkre Mátraházi Tibor, kaposvári iskolapszichológus. - A gyerekek sok szabadidővel rendelkeznek, főleg a nyári vakáció alatt. Az online világ olyan, mint a drog, és a telefon mindig kéznél van: ahogy elkezdi valaki nézni, az agyban beindulnak a jutalmazási funkciók.
Az internetes függőség leküzdése egyedülálló kihívás, különösen, ha hiányoznak azok a valós, élményszerű tevékenységek, amelyek érzelmi hatást gyakorolnak ránk. Az iskolapszichológus szerint, ha valaki a való életét negatívan éli meg, akkor sokkal könnyebben keres menedéket az internet világában, ahol mindig történik valami izgalmas. A JOMO (azaz a "Joy of Missing Out") jelenségét pedig csupán egy rétegjelenségnek tekinti, amely Somogyban talán még nem is igazán van jelen.