Merkel aggodalma a régóta halogatott kérdések miatt felnagyítja a politikai kihívásokat, amelyekkel szembe kell néznie.

A régi német politikai vezető egy düsseldorfi konferencián fejtette ki véleményét a kontinens biztonságáról, hangsúlyozva, hogy az európai államok védelmi költségvetésének növelése elengedhetetlen a stabilitás fenntartásához. Érdekes módon, Merkel kormányzása alatt Németország rendszeresen elmaradt a NATO által javasolt, GDP-arányosan két százalékos védelmi kiadások elérésétől, ami felveti a kérdést a védelmi költségvetés prioritásairól Európában.
A Rheinische Post tudósítása alapján Merkel rámutatott: "Európa nem lesz képes megbirkózni" a jelenlegi katonai költségvetéssel, és kiemelte, hogy az európai szintű védelmi intézkedések nem elegendőek.
Angela Merkel arra hivatkozott, hogy baloldali koalíciós partnerei megnehezítették a védelmi költségek emelését, ugyanakkor elismerte, hogy...
A korábbi német kancellár nyilatkozatai éles ellentétben állnak Donald Trump korábbi figyelmeztetéseivel, amelyek szerint Európa nem támaszkodhat örökké Amerika katonai védelmére. Trump már 2018-ban kritizálta Merkel politikai irányvonalát, hangsúlyozva, hogy Németország hatalmas összegeket utalt át Oroszországnak energiaimport céljából, miközben saját haderejének fejlesztésére nem biztosított elegendő forrást.
A német hadsereg helyzete továbbra is aggasztó képet mutat. Eva Högl, a Bundestag honvédelmi biztosa, rámutatott, hogy a Bundeswehrnél egyre több katonai pozíció marad betöltetlen, és az aktív állomány létszáma jelentősen elmarad a 2031-re kitűzött céloktól.
A jelenlegi német kormány, amely Merkel utódját, Friedrich Merzet követi, alkotmánymódosítással próbálja növelni a védelmi költségvetést. Kérdés azonban, hogy a többéves lemaradást mennyire lehet gyorsan behozni.