Mi rejlik valójában Ciolacu "sértődése" mögött?
Marcel Ciolacu csütörtök délelőtti bejelentése, miszerint a PSD kilép a koalíciós tárgyalásokból, meglepő fordulatot hozott. Ez a lépés alig néhány órával azután történt, hogy a PNL vezetősége is a távozás mellett határozott, ami azt jelentette, hogy a liberálisok magukra hagyták volna a szociáldemokratákat a formálódó kormányban – értesült a G4Media. Ciolacu, miután értesült a PNL döntéséről, azonnal reagált, és hátat fordított a megbeszéléseknek.
A PNL vezetői csütörtök reggel zárt ajtók mögött folytattak eszmecserét arról, hogy amennyiben Ciolacu továbbra is ellenáll a nyugdíjak és bérek befagyasztásáról szóló sürgősségi rendeletnek, a PSD-t magára hagyják a következő kormány megalakításának terhe alatt. Nem sokkal az említett ülés után Marcel Ciolacu hivatalosan is bejelentette, hogy a PSD nem kíván részt venni a koalíciós munkában.
Jelenleg nem egyértelmű, hogyan jutott el a miniszterelnökhöz a PNL döntése. Az viszont biztos, hogy csütörtökön sikerült egy lépéssel megelőznie a liberálisokat, amikor az egész politikai felelősséget a PSD-re próbálta áthárítani. Ciolacu ezt a lépést egyedül, pártja véleményének kikérése nélkül tette meg, mindezt politikai karrierje megóvása érdekében - állítja a G4 Media.
Ilie Bolojan és Elena Lasconi határozottan kérte Marcel Ciolacut, hogy mint a jelenlegi kormány miniszterelnöke, vállalja a közalkalmazotti nyugdíjak és bérek befagyasztásának népszerűtlen intézkedését 2025-re vonatkozóan, mind nyilvános megszólalásaikban, mind a koalíciós tárgyalások során. Kiemelték, hogy ha a következő koalíciós kormány ezt a nehéz döntést elfogadja, az új kabinet már a kezdetektől negatív fényben tűnne fel, ami hátrányosan befolyásolná a közös államfőjelölt esélyeit is.
A portál értesülései alapján Marcel Ciolacu határozottan elutasította a nyugdíjak és bérek befagyasztására vonatkozó sürgősségi rendelet kiadását. E döntés mögött az áll, hogy a politikai megítélésére gyakorolt negatív következmények elkerülése érdekében lépéseket tett. A rendelet bevezetése rontotta volna a politikai imázsát, ami hosszú távon megnehezíthette volna a további pozíciók megszerzését. A jelenlegi Ciolacu-kormány számára a péntek esti határidő kulcsfontosságú, hiszen addig még lehetőségük van kiadni a rendeletet. Szombattól viszont, amikor az új parlament megalakul, a kormány ügyvivő státuszba kerül, és jogászok véleménye szerint elveszíti a sürgősségi rendeletek kiadására vonatkozó jogkörét. Ezért a vitatott intézkedés végső soron a következő kormányra hárul, amelynek már nem lesz könnyű dolga a helyzet kezelésében.