Mi vár még ránk? London és Párizs komoly lépésekbe kezdett az ukrajnai konfliktus kapcsán, és már most is intenzív tervezés zajlik a jövőbeli stratégiák kidolgozásán.

Starmer az ukrajnai rendezés ügyében általa összehívott vasárnapi londoni csúcstalálkozó utáni sajtóértekezletén kijelentette azt is, hogy Nagy-Britannia kész katonákkal és légierővel részt venni a jövőbeni ukrajnai békefenntartásban.
A brit miniszterelnök kijelentette, hogy a brit-francia megállapodás keretében az ukrajnai konfliktus lezárására vonatkozó javaslatokat a részt vevő országok közösen átbeszélik az Egyesült Államok képviselőivel is.
Starmer véleménye szerint a tervezési folyamat alapjául Ukrajnát a lehető legjobb pozícióba kell helyezni, hogy az ukrán fél erősebb pozícióból folytathassa a tárgyalásokat.
A brit miniszterelnök vasárnap este tartott sajtóértekezletén bejelentette, hogy Ukrajna számára 1,6 milliárd font (majdnem 780 milliárd forint) értékben biztosítanak exportfinanszírozást. Ebből az összegből több mint ötezer légvédelmi rakéta beszerzésére nyílik lehetőség.
Starmer bejelentette:
"Ezeket a rakétákat Észak-Írország földjén készítik el."
Nemrégiben a brit és az ukrán pénzügyminiszter egy fontos megállapodást kötött, melynek értelmében London 2,26 milliárd font (körülbelül 1100 milliárd forint) hitelt biztosít Ukrajna számára hadianyagok vásárlásához.
A brit pénzügyi tárca vasárnapi közleménye szerint a hitelcsomag törlesztése a nyugati szankciók következtében zárolt orosz szuverén vagyoneszközök hozamából fog történni, elsősorban az Európai Unión belül. Ennek köszönhetően Ukrajna mentesül a kölcsön visszafizetésének kötelezettsége alól.
A vasárnapi sajtótájékoztatón Keir Starmer hangsúlyozta, hogy elengedhetetlen a múlt tanulságainak figyelembevételével lépni, és nem szabad olyan bizonytalan alapokra helyezett megállapodásokat kötni Ukrajna ügyében, mint a minszki egyezmények, amelyek múltbeli tapasztalatok szerint nem bizonyultak tartósnak.
"Oroszország zavartalanul figyelmen kívül hagyja."
A brit miniszterelnök kijelentette, hogy a vasárnapi londoni csúcstalálkozón egy fontos megállapodás született. Ennek keretében a szövetséges országok elkötelezték magukat amellett, hogy továbbra is támogatják Ukrajnát katonai segélyekkel, valamint hogy növelik a gazdasági nyomást Oroszországra.
Megállapodás született arról, hogy a tartós béke érdekében kialakított megállapodásnak garantálnia kell Ukrajna szuverenitását és biztonságát, továbbá az ukrán delegációnak aktívan részt kell vennie a tárgyalásokon.
Megállapodtak mindemellett arról, hogy békemegállapodás esetén is erősítik Ukrajna védelmi képességeit bármilyen jövőbeni katonai invázió elrettentése érdekében - mondta a brit kormányfő.
Keir Starmer kifejtette, hogy az értekezlet során létrejött egy megállapodás egy új koalíció megalakításáról, amelynek keretében a részt vevő országok kötelezettséget vállalnak a béke fenntartására.
A brit miniszterelnök kijelentette, hogy nem minden ország érzi magát elkötelezettnek a részvételre, azonban azok, akik hajlandók csatlakozni ehhez a garanciákat nyújtó koalícióhoz, "sürgető szükséggel és fokozott eltökéltséggel" fognak nekiállni a tervek kidolgozásának.
A brit kormányfő korábban is említette, hogy London kész katonákat vezényelni egy esetleges ukrajnai békefenntartó alakulatba, de vasárnapi sajtótájékoztatóján jelentette ki először, hogy Nagy-Britannia légierővel is hajlandó lenne részt venni ebben.
Starmer hangsúlyozta, hogy az európai stabilitás fenntartása és az ukrajnai békefenntartási törekvések sikeréhez elengedhetetlen az Egyesült Államok szoros és aktív támogatása. Kiemelte, hogy az európai szövetségesek már folytatják a tárgyalásokat Washingtonnal ebben a fontos ügyben.
A vasárnapi londoni csúcstalálkozón részt vett Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is, akit az értekezletet követően fogadott a brit királyi család.
Zelenszkij Londonból helikopterrel érkezett III. Károly kelet-angliai rezidenciájára, a híres Sandringham kastélyba. Az ott eltöltött egy órában fontos beszélgetést folytattak, ahol a két vezető különféle kérdésekről cserélt eszmét.
A 76 éves uralkodó, az udvar hivatalos tájékoztatása alapján, az ukrán delegáció kérésére fogadja Zelenszkijt, és Károly készséggel eleget tett ennek a felkérésnek.