Miért hallgat a Netflix az Emilia Pérez-ügyben?


Miután előkerültek a 13 Oscar-díjra jelölt film transznemű főszereplőjének korábbi, vállalhatatlan tweetjei, a streamingóriás furcsa módon nem nyilatkozott érdemben az ügyről. Pedig érdemes lett volna.

A francia-amerikai-mexikói koprodukcióban készült krimi-vígjáték és egyben musical, az Emilia Pérez címszereplője, Karla Sofía Gascón akár a mennybe is mehetett volna a filmtörténelem első transznemű Oscar-jelöltjeként - netán nyerteseként -, de nem megy, és ez már biztos. Előkerültek ugyanis a színésznő - azóta nyilván törölt - egykori rasszista és iszlámellenes tweetjei, amikkel a jelek szerint végleg elásta magát. A francia Jacques Audiard rendezte, 13 Oscarra jelölt film mögött álló Netflix sem állt ki Gascón mellett, ami sokat elmond az ügyről.

A helyzet pikantériája abban rejlik, hogy a spanyol színésznő nem csupán egy-egy botrányos bejegyzést tett közzé, hanem évek hosszú során szisztematikusan posztolt az iszlámot "fertőzésként" bemutatva, a bevándorlókat állandóan kritizálva, George Floydot pedig drogos csalónak titulálva. A COVID-19 kapcsán a kínaiakat is becsmérelte, és megdöbbentően nem értette, miért okoz felháborodást Hitler emlegetése az emberekben.

A 2021-es ünnepségről sikerült megosztania ezt a különleges pillanatot:

Az Oscar egyre inkább úgy néz ki, mintha a független és protest filmeket ünnepelnék. Nem tudtam eldönteni, hogy egy afro-koreai fesztivált, egy Black Lives Matter tüntetést vagy egy nőnapi felvonulást nézek. Ettől eltekintve egy pocsék gála volt."

A színésznő mellett a Netflix is jelentős vesztesként került a figyelem középpontjába, hiszen a platform eddig még nem adott érdemi nyilatkozatot az ügyről. Azonban...

Természetesen, itt van egy egyedi verzió a szövegről: Nyilvánvaló, hogy a streamingplatformok nem felelősek azért, amit egy spanyol színésznő évekkel ezelőtt összehozott, amikor még nem is volt ismert. Azonban figyelmen kívül hagyták a mulasztásokat. Manapság már bevett szokás, hogy egy jelentős projekt elindítása előtt alaposan megvizsgálják az érintett személyek korábbi tevékenységeit, különösen az online világban fellelhető tartalmakat.

Most úgy tűnik, hogy ez az esemény nem következett be, ami különösen kínos a Netflix számára. Gascón, aki egy gyakran hátrányos helyzetű kisebbség tagja, számos, a streamingcég által hirdetett értékkel ellentétes nézetet képviselt. Emlékezzünk csak George Floyd tragikus esetére, amikor a Netflix határozottan kiállt a társadalmi igazságosság mellett. Még a munkaerő-toborzásuk is ezen elvek köré épül, és most hirtelen egy váratlan fordulat érte őket. A színésznő sem segítette meg a helyzetet azzal, hogy a Netflix tudta nélkül adott interjút a CNN-nek. Bár próbálta tisztázni magát, végül egy olyan érvelésbe bonyolódott, amelyben azt állította, hogy szándékosan próbálják befeketíteni őt, ez pedig csak tovább súlyosbította a helyzetét. A Netflix szempontjából talán van egy kis előnyük is ebből, hiszen most már hivatkozhatnak arra, hogy a színésznő nem hallgat rájuk – pedig az első bocsánatkérését ők tették közzé. Így talán taktikus lépés lehet számukra a csend, hiszen most a színésznő önállóan vállalja a következményeket.

Related posts