Miért terjed olyan ütemben a tuberkulózis az Egyesült Királyságban?


A tuberkulózis (TBC) előfordulásának száma az előző évben 13 százalékkal növekedett hazánkban. Noha a betegség kapcsolódik a migrációhoz, a kockázatai mindenki számára valósak. Egy esetleges lappangási időszakot követően a kórokozó az idegrendszert is érintheti, ezzel súlyos következményeket okozva.

Anja Madhvani már súlyosan beteg volt, amikor a sivatag közepén elfogyott az általa hozott víz. 2018-ban az Egyesült Királyságból érkezett Marokkóba, hogy részt vegyen egy helyi ultramaratonon. A verseny helyszínén azonban hirtelen megbetegedett: esténként láz gyötörte, és a falatozott ételeket nehezen tudta lenyelni. Ahogy teltek a napok, a köhögése egyre erősebbé vált. Végül vért is köhögött fel, ami egy újabb szintre emelte a rémálmait. Ezt követően hallucinációk kezdtek gyötörni, és a valóság határait is elveszítette.

„Teljesen magányosnak éreztem magam ebben az egész helyzetben” - nyilatkozta a 35 éves férfi az Euronewsnak. „A bőrömön tapasztaltam, hogy szinte az életért küzdök.” - osztotta meg élményeit.

Végül küszködve, de elindult a versenyen és befejezte azt. Amikor visszaért az Egyesült Királyságba, az orvosok azt mondták neki, hogy influenzája van és mellkasi fertőzése. A röntgenfelvételek és a váladékvizsgálat később helyre tette a rossz diagnózist. Kiderült, hogy Madhvani valójában tuberkulózisban (TBC) szenvedett - ezzel egyike volt annak a 6,9 millió embernek, akinél abban az évben diagnosztizálták a betegséget.

Madhvani 11 napot töltött a kórház falai között, és ezt követően majdnem egy teljes évnyi gyógyszeres terápiára volt szüksége, hogy véglegesen visszanyerje egészségét a betegség után.

A tuberkulózis sokak számára a 19. század elszállt árnyait idézi, de valójában napjainkban is a világ egyik legnagyobb fertőzőbetegségeként jelentkezik. A legfrissebb becslések szerint 2023-ban körülbelül 1,25 millió ember veszíti életét e kór következtében. A tuberkulózis leginkább Délkelet-Ázsia, Afrika és a Csendes-óceán nyugati országait sújtja. Ezt a betegséget gyakran a hátrányos helyzetű közösségek problémájaként emlegetik, mivel szoros kapcsolatban áll a szegénységgel és a társadalmi egyenlőtlenségekkel.

A COVID-19 világjárvány következtében tapasztalt gazdasági visszaesés után az Egyesült Királyságban, amely gazdag országként ismert, újra felütötte a fejét a tuberkulózis. Szakértők véleménye szerint ez a jelenség a társadalmi kirekesztéshez kapcsolódó egyéb egészségügyi kihívások közül a legkomolyabb probléma, amely napjainkban sújtja az országot.

"A TBC valóban a szegénység tipikus betegsége, és gyakran más egészségügyi problémákkal is összefonódik" – nyilatkozta Tom Wingfield, a liverpooli Trópusi Orvostudományi Iskola TBC-kutató Központjának igazgatóhelyettese.

Angliában tavaly 5480 tuberkulózis (TBC) esetet jegyeztek fel, ami 13%-kal meghaladja a 2023-as évben nyilvántartott betegek számát. Ez az emelkedés a legjelentősebb növekedés, amit 1971 óta tapasztaltak az előző évhez viszonyítva.

A betegséget egy különleges baktérium idézi elő, amely hosszú éveken át rejtőzködhet a tüdőben anélkül, hogy bármilyen tünetet produkálna. Ez a lappangó időszak általában után a gerincet és az agyat célozza meg, ami komoly következményekkel járhat. Jelenleg egyedüli oltóanyag áll rendelkezésre a kisgyermekek védelmére, ám a felnőttek számára sajnos nem nyújt védettséget.

Az új megbetegedések túlnyomó többsége Angliában olyan bevándorlók körében jelentkezett, akik már jó néhány évvel az országba érkezésük előtt megfertőződtek. Ez azt jelzi, hogy a betegség jellemzően az Egyesült Királyság határain kívülről érkezik.

Angliában a második egymást követő évben tapasztalható a tuberkulózisos megbetegedések növekedése a helyi lakosság körében. A 2012-es évtől 2023-ig minden évben csökkent a megbetegedések száma, ám mostanra a tendencia megfordult. Tavalyhoz viszonyítva a fertőzések száma Skóciában, Walesben és Észak-Írországban is emelkedett, aggodalmat keltve a közegészségügyi hatóságok körében.

Az esetek számának emelkedése valószínűleg részben az orvosi ellátásban a COVID-19 világjárvány idején bekövetkezett zavaroknak köszönhető. Ezt azt jelenti, hogy a TBC-fertőzés komolyságára csak most ébred rá a brit egészségügy.

A betegség kockázata magasabb a hajléktalanok, a zsúfolt környezetben élők, a jelenleg vagy korábban börtönviseltek, a kábítószer és alkoholfogyasztók és az alultápláltsággal küzdő emberek körében. 2024 végén a 15 évnél idősebb angliai betegek mindössze 13,1 százaléka számolt be legalább egy szociális kockázati tényezőről. Ez valószínűleg alacsony becslés.

A hónap kezdetén az Egyesült Királyság Egészségbiztonsági Ügynöksége (UKHSA) szakértők bevonásával kívánja felmérni az Angliában a tuberkulózis megelőzésére, felderítésére és kezelésére kidolgozott ötéves akciótervet. A terv fő célja a diagnosztikai módszerek korszerűsítése. Az UKHSA szóvivője azonban nem kívánt nyilatkozni az új terv prioritásairól vagy a vele kapcsolatos költségvetési kérdésekről.

Az Euronews Health számára nyilatkozva Dr. Esther Robinson, a szervezet tuberkulózis osztályának vezetője hangsúlyozta, hogy a betegség komoly közegészségügyi kihívást jelent. Felhívta a figyelmet arra, hogy akik a betegség jeleit, például tartós, nyálkás köhögést tapasztalnak, sürgősen keressenek fel orvost, és végeztessék el a szükséges vizsgálatokat.

Tom Wingfield néhány innovatív javaslattal állt elő a terv kapcsán. Szerinte elengedhetetlen, hogy a tuberkulózis kockázatának kitett új bevándorlók körében több szűrővizsgálatot végezzenek, mivel a jelenlegi gyakorlat szerint a jogosultak közül csupán néhányat ellenőriznek. Javasolta, hogy a tengerentúli munkaerőt alkalmazó vállalatok vállaljanak részt a program finanszírozásában. Ezenkívül fontosnak tartja, hogy a kormány részletesebb adatokat gyűjtsön a TBC-s betegek szociális és pénzügyi nehézségeiről, hogy ezáltal össze tudják őket kapcsolni lakhatási, élelmiszersegélyezési és egyéb támogató szolgáltatásokkal.

Madhvani hangsúlyozta a TBC-s betegek mentális egészségügyi támogatásának súlyos hiányosságait. "Úgy érzem, a rendszer nem képes felfogni, mennyire ijesztő és elszigetelődött érzés a betegség" - fogalmazott.

Vannak olyan emberek, akik bár megfertőződnek, a betegség nem fejlődik ki náluk teljes mértékben. Ennek ellenére a korai fertőzésfelismerés rendkívül fontos. Madhvani esetében rejtély, hogyan kapta el a tuberkulózist. Diagnózis előtt, tudta nélkül, megfertőzte partnerét, barátait, családtagjait és kollégáit is. A körülötte lévők többségénél nem jelentkeztek a betegség tünetei, azonban édesanyja nem volt ilyen szerencsés: ő hét év elteltével is komoly egészségügyi problémákkal küzd.

Egy másik személy, akit Madhvani megfertőzött, "lappangó TBC-s" volt. Az orvosok gyógyszert adtak neki a betegség megelőzésére. Azonban ő hamar abbahagyta a kezelést. Évekkel később Madhvaninak küldött magáról egy fotót, amin nagyon sovány volt. Madhavni szerint ő sosem volt ilyen állapotban. Azonnal világossá vált számára: ismerőse nem vette elég komolyan a betegséget.

"Nem hiszem, hogy az emberek megértik, mit tesz veled ez a kór, ha nem kezelteted magad" - mondta. "Nem számít, hogy mennyire vagy gazdag, vagy hogy utaztál-e vagy sem. Ha kapcsolatba kerülsz a TBC-vel, óriási veszélyben vagy".

Related posts