Mit érdemes tudni a Kongóban eddig több tucat életet követelő rejtélyes betegségről?
A Kongói Demokratikus Köztársaság egészségügyi, higiéniai és társadalombiztosítási minisztériuma megerősítette, hogy a betegség "jelenleg ismeretlen forrásból" származik, és elsőként a Kwango tartományban ütötte fel a fejét, amely az ország délnyugati szegletében helyezkedik el, még október végén.
Roger Kamba, a kongói közegészségügyi miniszter csütörtöki nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy a jelenlegi helyzet nem indokolja nagyszabású járványról való beszédet.
Az afrikai közegészségügyi szakemberek ennek ellenére figyelmeztették a lakosságot a fokozott óvatosságra. A kongói egészségügyi miniszter pedig bejelentette, hogy a kormány minden szükséges lépést megtesz a rejtélyes, influenzaszerű betegség kezelésére és a járvány megelőzésére.
Jean Kaseya, az Afrikai Betegségmegelőzési és Betegségellenőrzési Központok vezetője bejelentette, hogy a betegség további részleteit a következő 48 órán belül várják. A szakértők akkor várják a laboratóriumi minták eredményeit a fertőzött egyénektől, amelyek segíthetnek jobban megérteni a helyzetet.
- Az első diagnózis alapján a betegség légúti eredetű - nyilatkozta Kaseya. - Azonban a laboratóriumi eredmények megérkezéséig nem adhatunk végleges választ. Hozzátette, hogy számos kérdés még megválaszolatlan a betegséggel kapcsolatban, például az, hogy mennyire fertőző és milyen módon terjed.
Apollinaire Yumba, a tartomány egészségügyi minisztere úgy nyilatkozott, hogy a betegség influenzaszerű tünetekkel jelentkezik, beleértve a lázat, fejfájást, köhögést és vérszegénységet. A kórházban kezelt betegek közül sajnálatos módon 10-en a vérátömlesztés hiánya miatt, míg 17-en légzőszervi nehézségek következtében vesztették életüket.
A Kongói Demokratikus Köztársaság egészségügyi minisztériuma bejelentette, hogy mintavételt végeznek az érintettek körében, és részletes helyszíni vizsgálatokat indítanak a betegség pontos azonosítása érdekében. A hatóságok arra kérik a lakosságot, hogy kerüljék a nagyobb csoportosulásokat, tartsák be a higiéniai szabályokat, és minden gyanús esetet haladéktalanul jelentsenek a helyi egészségügyi hatóságoknak.
Kamba elmondta, hogy a betegség hasonlít a légúti megbetegedésekhez, de a minták elemzésének eredményei nélkül nehezen megállapítható, milyen módon terjed.
Az Afrikai Betegségellenőrzési és Megelőzési Központ (Africa CDC) képviselője korábban beszámolt az Euronews Health-nek arról, hogy az ügynökség szoros együttműködésben dolgozik a Kongói Demokratikus Köztársaság kormányával a riasztás alapos kivizsgálása érdekében. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) is csapatot indított a térségbe, hogy laboratóriumi vizsgálatokhoz szükséges mintákat gyűjtsenek – értesítette a közönséget az Euronews Health szóvivője. Az ENSZ egészségügyi ügynöksége emellett együttműködik a helyi hatóságokkal annak érdekében, hogy figyelemmel kísérjék az ismeretlen betegségről érkező jelentéseket, és mélyebb megértést nyerjenek a helyzet alakulásáról – tette hozzá a szóvivő.