Moszkva kedvező eredményekkel zárta az isztambuli ukrán-orosz tárgyalások első napját.

A három év után megtartott első közvetlen orosz-ukrán tárgyalások legfőbb vívmánya az volt, hogy egyik fél sem hagyta el a tárgyalóasztalt. Ugyanakkor világosan látszik, hogy az álláspontok között ugyanolyan nagy a távolság, mint a 2022 februárjában indult háború kezdetén. Az isztambuli tárgyalások kompromisszumok nélküli jellege Moszkva számára kedvező, mivel így folytathatja agresszív politikáját, miközben a világ előtt a béke iránti szándékát hirdeti. Jelenleg azonban még kérdéses, mikor folytatódik a párbeszéd.
Az ukrán diplomaták pénteken megjegyezték, hogy az orosz fél irreális és túlzó követelésekkel állt elő az Isztambulban zajló, amerikai közvetítéssel lebonyolított közvetlen orosz-ukrán találkozón, amely három év után zajlott le. A közel kétórás megbeszélés során többször is hangsúlyozták, hogy Kijev csak akkor remélheti a háború lezárását, ha Vlagyimir Putyin orosz elnök által követelt ukrajnai területek egyes részeit is átadják, még ha azok jelenleg nem is orosz ellenőrzés alatt állnak.
Ukrán források szerint a Rusztem Umarov vezette kijevi delegáció világos céllal érkezett, amely a legalább harmincnapos tűzszünet elérése volt. Ezzel szemben az orosz fél csak időhúzásra törekszik. Az ukránok megfigyelései alapján a moszkvai küldöttség a sajtóértekezlet lebonyolítása után azonnal a repülőtérre siet, hogy visszatérjen Oroszországba. "Ez is jól tükrözi, mennyire komolyan vették a békés szándékokat" - nyilatkozta az ukrán küldöttség egyik tagja a BBC-nek.
Megszólalt Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is, aki szerint, ha nem sikerül Isztambulban megállapodni a tűzszünetről, az világos bizonyítéka annak, hogy Putyin nem akar véget vetni az agressziónak. "A világ vezetőinek határozott és egyeztetett választ kell adnia, ha az isztambuli találkozó kudarccal végződik" - magyarázta.
Vlagyimir Megyinszkij, aki az orosz delegáció élén áll, kifejezte elégedettségét az eddigi tárgyalási eredményekkel, és hangsúlyozta, hogy nyitottak a további egyeztetésekre. "Az ukrán fél javasolta, hogy szervezzünk egy személyes találkozót Zelenszkij elnök és Putyin elnök között. Ezt a kérésüket figyelembe vettük" - tette hozzá az orosz államfő tanácsadója.
A TASZSZ orosz hírügynökség jelentése szerint Ukrajna csak akkor hajlandó újra tárgyalni orosz képviselőkkel, ha először megállapodás születik egy harmincnapos tűzszünetről, és mindkét fél beleegyezik a fogságba ejtett katonák szabadon bocsátásába. Jelenleg csak részleges megállapodás lépett életbe a fogolycseréről, amely értelmében ezer-ezer katona fogja visszanyerni szabadságát a közeljövőben. Orosz források szerint Moszkva nem fogadja el Ukrajna azon álláspontját, miszerint a mostani tárgyalások nem folytatásai a három évvel ezelőtt félbeszakadt isztambuli egyeztetéseknek.
Nyilvánvaló, hogy Oroszország számára kedvező helyzet alakult ki, hiszen a most megkezdődött tárgyalási folyamat alatt valószínűtlen, hogy a nyugat-európai vezetők által javasolt újabb Oroszország-ellenes szankciók életbe lépnének. Emellett a Kreml szempontjából különösen pozitív fejlemény, hogy Trump közvetlen egyeztetéseket tervez Putyinnal, ezzel pedig azt az üzenetet közvetíti, hogy a háború lezárásának módjáról nem Ukrajna, hanem Oroszország képviselőivel kell tárgyalni.