Aggódik a közelben zajló háborúk miatt? | Székelyhon
A Babeş-Bolyai Tudományegyetem pszichológusai egy széleskörű kutatás során arra világítottak rá, hogy a háborús helyzetekkel összefüggő szorongások, bár bizonyos szempontból hasznosak lehetnek, pszichológiai értelemben mégis sebezhetővé teszik az egyént.
A BBTE Alkalmazott Pszichológia Intézetének kutatói 2022 márciusában, szűk két héttel az orosz-ukrán háború kitörését követően több mint 1500 felnőttkorú erdélyi magyar és magyarországi személytől gyűjtöttek adatokat hólabda módszer (a kutatók a már megkérdezett tagok révén igyekeznek megközelíteni a kutatás további lehetséges résztvevőjét - szerk. megj.) segítségével.
A pszichológusok arra fókuszálnak, hogy milyen pszichológiai sebezhetőségi tényezők, például a bizonytalanság intolerancia vagy a negatív érzelmi reakciókra való hajlam (neuroticizmus), befolyásolják a háborúval kapcsolatos biztonságkereső magatartás kialakulását és fenntartását. Ez a téma különösen releváns a közvetlen környezetünkben zajló orosz-ukrán háború és az izraeli-palesztin konfliktus fényében, hiszen a mindennapi életünket is érinthetik ezek az események - olvasható a szerkesztőségünkhöz eljuttatott összefoglalóban.