Jelentős mértékben csökkentek az üzemanyagárak.


Április hónapban a magyar üzemanyagárak jelentős csökkenésen mentek keresztül, hiszen a literenkénti árak körülbelül 20-20 forinttal 600 forint alá süllyedtek. Ezzel párhuzamosan a kőolaj világpiaci ára is folyamatosan csökkent, a hónap eleji 77 dollárról 63 dollárra esve. Ezt az árzuhanást számos tényező befolyásolta, kezdve Donald Trump vámpolitikájától, egészen az OPEC+ csoport termelésének növeléséig.

A Trump által bejelentett vámok hatására vámháború indult a világ két legnagyobb gazdaságával és olajfelhasználásával rendelkező Egyesült Államok és Kína között. A vámok olyan mértékű bizonytalanságokat okoznak a piacon, hogy azokat hiába halasztották el három hónappal,

A gazdasági visszaesések kilátása jelentős hatással bír az olaj iránti keresletre, ami az árakban is tükröződik.

Az amerikai vámok emelésének célja, hogy mérsékelje a kereskedelmi és kormányzati hiányt, támogassa a feldolgozóipar újjáéledését, és újraértelmezze a globális kereskedelem kereteit. Az, hogy mindez megvalósulhat-e anélkül, hogy gazdasági visszaesést okozna, még kérdéses. A közeljövőben folytatódnak a tárgyalások arról, hogy a legfontosabb amerikai kereskedelmi partnerek - mint az Európai Unió, Mexikó, Kína és Kanada - milyen megállapodásokat hajlandók kötni a kereskedelmi konfliktusok elkerülése érdekében. A lehetséges megállapodások következményei pedig jelentős hatással lehetnek a globális gazdasági növekedésre és az olajkereslet alakulására is, így a jövőbeli bizonytalanság továbbra is fennmarad - derült ki Grád Ottó, a Magyar Ásványolaj Szövetség főtitkárának lapunkhoz eljuttatott elemzéséből.

Az olaj iránti kereslet várható alakulását és a forward árakat az elemzők jelentősen lefelé módosították: az idei évre vonatkozó keresletnövekedési előrejelzéseiket 150-600 ezer hordóval csökkentették. Az árakat pedig a korábban várt 70-75 dolláros sáv helyett inkább a 60-65 dolláros tartományba helyezték át.

A piaci árak csökkenését a kínálati többlet miatti várakozások is hozzájárultak, hiszen az OPEC+ május 1-jétől 411 ezer hordóval növeli a kitermelést, ami váratlanul érte a piacot, és ennek következtében az árak is csökkentek.

Az orosz-amerikai, illetve ukrán-amerikai tűzszüneti tárgyalások továbbra sem hoztak eredményt, és az ígéretek ellenére eddig nem született átütő eredmény, ami miatt az orosz kőolajra további szankciók kivetése várható, fokozva a piaci bizonytalanságot.

Az iráni urándúsítással kapcsolatos egyeztetések elakadása után valószínű, hogy az Egyesült Államok szigorúbb intézkedéseket fog bevezetni. Az iráni reakciók pedig potenciális feszültségeket generálhatnak a térségben.

A közel-keleti helyzet továbbra is feszült, ami bizonytalanságot jelent a piacon.

A forint árfolyama az amerikai dollárral szemben 355 és 372 között ingadozott, ami jelentős erősödést mutat. Ez a pozitív tendencia kedvezően hatott az üzemanyagárakra, amely így csökkenésnek indult.

Related posts