NAV-ellenőrzések: Kik kapják a középpontot 2025-ben?


A NAV legfrissebb, 2025-re vonatkozó ellenőrzési terve szerint új irányokba tereli a figyelmet: a bizalmi vagyonkezelők, az élelmiszeripari vállalkozások transzferárazása, valamint a globális minimumadóval kapcsolatos kérdések kerülnek a középpontba. Ezt az EY szakértői emelik ki, jelezve ezzel, hogy a jövőben ezek a témák kiemelt figyelmet kapnak az adóhatóság részéről.

A NAV a birtokában lévő adatvagyon elemzésével és értékelésével egyre pontosabban tudja kiválasztani, hogy mely adózókat, milyen ellenőrzési típus keretein belül vizsgálja. A kockázatkezelés-kiválasztásban és a gyanús tevékenységek kiszűrésében nagy szerepe van az adóhatóság Mesterséges Intelligencia Munkacsoportjának is, ami 2022-es megalakulása óta, a legkorszerűbb eszközökkel vizsgálja többek között az adózói bejelentések alapján a vállalatok kapcsolati hálóját, valamint tevékenységét.

Az adóhatóság ellenőrzési terve szerint az idei évben is fókuszban maradnak a kiemelt, legnagyobb adóteljesítményű adózók, a kapcsolt vállalkozások között alkalmazott árak, valamint az áfacsalási mechanizmusok vizsgálatai. Folytatódik továbbá a transzferárazás kapcsán a tavaly megindult, kiterjedt ellenőrzési hullám. Ezen a területen a többszintű nyilvántartás ellenőrzése mellett tartalmi kérdésekre (veszteséges működés, karakterizáció, módszerválasztás) is utal a terv, viszont úgy tűnik az eddigi autóipari dominancia megszűnik, és ágazati szinten az élelmiszeriparra fog koncentrálni a NAV. A vizsgálatok általában az ezen a területen termelő és kereskedő cégek összes kapcsolt féllel bonyolított ügyletére kiterjednek.

Új területek is a NAV figyelmének középpontjába kerültek.

Újdonságként érkezik, hogy a NAV a globális minimumadóval kapcsolatos előkészületek keretében 2024-ben megkezdi a lefedett adók, mint például a társasági adó, az innovációs járulék és az energiaellátók jövedelemadójának ellenőrzését. Kiemelt figyelmet fordítanak az adózott eredményre, az adókötelezettségekre vonatkozó számviteli elszámolásra, valamint az elhatárolt veszteségek alapos vizsgálatára. Ezek a tényezők ugyanis jelentős mértékben befolyásolják az érintett vállalatok globális minimumadóval kapcsolatos kötelezettségeit.

Korábban nem volt hangsúlyos a bizalmi vagyonkezelői tevékenység ellenőrzésének fontossága. Most azonban a NAV kiemelt figyelmet fordít arra, hogy megvizsgálja, vajon a vagyonrendelés nem rejtett fedezetelvonást takar-e, és hogy nem esetleg adózási szándékok vezérelték-e azt. Ezen szigorú ellenőrzési irányvonalat támasztja alá az is, hogy az adóhatóság honlapján közel egy időben megjelent egy új szakmai dokumentum, amely a osztalékkövetelések vagyonrendelésének adózási következményeit és kockázatait elemzi.

Szintén új elem a közvetett vámjogi képviselők ellenőrzése azon új előírás szempontjából, hogy a kötelező partnerellenőrzésnek megfelelően eleget tettek-e.

A tervek szerint a revizorok kiemelt figyelmet fordítanak majd a következő szektorokra:

- Használt autók és autóalkatrészek kereskedelmével foglalkozó vállalatok,

- a személy- és vagyonvédelmi szolgáltatásokat nyújtó cégek,

- épületüzemeltetéssel, takarítással foglalkozó cégek,

- munkaerőkölcsönzők,

- számítástechnikai és telekommunikációs eszközökkel foglalkozó kereskedők,

- Az áfacsalások különösen veszélyeztetett területei közé tartoznak az élelmiszeripari termékek, mint például a cukor és az étolaj.

Az építőipar területén különösen fontos a törvényes foglalkoztatás kérdése, mivel ez alapvetően befolyásolja a szektor működését és a munkavállalók jogait. A jogszerű foglalkoztatás biztosítása nemcsak a munkavállalók védelmét szolgálja, hanem hozzájárul a szakmai normák és a biztonságos munkakörülmények fenntartásához is.

- az ellenőrzött tőkepiaci ügyletekből és kriptovalutából jövedelmet szerzők, akiket viszont elsősorban támogató eljárásába kíván bevonni az adóhatóság.

A weboldalakon és portálokon működő eladók, valamint a belföldi és külföldi e-kereskedelmi platformok üzemeltetői idén újabb kihívásokkal nézhetnek szembe. A kiskereskedelmi különadó legfrissebb, platformszolgáltatókra vonatkozó szabályozásai miatt ezek a szereplők is vizsgálat alá kerülhetnek, ami új lehetőségeket és kihívásokat egyaránt hozhat a digitális kereskedelem világában.

"Tapasztalataink azt mutatják, hogy ha a NAV keres, akkor talál is. Ez jól látható a legutóbb nyilvánosságra hozott 2023. évi NAV Évkönyvből, amelyből kiderült, hogy az adóhatóság ellenőrzéseinek több, mint 2/3-a végződik valamilyen megállapítással" - emlékeztet dr. Bajusz Dániel, az EY adóperes ügyvédje.

Related posts