Nem fogod kitalálni, honnan jutna pénzhez Orbán Viktor csapatának!

Néhány évvel ezelőtt háttérbe szorították, de most úgy tűnik, hogy újra értékesnek számít.
A magyar uniós elnökség keretében, magyar részvétellel jött létre egy fontos megállapodás az Európai Bizottság és a Norvég Alap országai között, amely a források felhasználására vonatkozik – értesült a Szabad Európa. A portál szerint várhatóan még az idei év során megkezdődhetnek a kétoldalú tárgyalások Norvégiával a 2021 óta felfüggesztett alap újbóli aktiválásáról.
Nemrégiben Brüsszelben izgalmas tárgyalás zajlott, melyet Sztáray Péter, a Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára és Espen Barth Eide, Norvégia külügyminisztere vezette. A magyar uniós elnökség keretein belül megrendezett megbeszélésen részt vettek a Norvég Alap tagállamainak (Norvégia, Liechtenstein, Izland) képviselői, valamint az Európai Bizottság delegáltjai is. A találkozó eredményeként sikerült megállapodni arról, hogy a Norvég Alap újra elindítja tevékenységét.
A Norvég Alap olyan pénzügyi forrást jelent, amelyet a három említett ország a közös uniós piachoz való szabad hozzáférés érdekében fizet, annak ellenére, hogy nem tagjai az Európai Uniónak. Ez az alap elsősorban a kevésbé fejlett uniós tagállamok számára biztosít támogatásokat. A költségvetését hét éves ciklusokban állítják össze, hasonlóan az uniós költségvetéshez. Azonban a magyar kormány és a norvég fél között 2014-2021 között komoly nézeteltérések alakultak ki a civil források elosztásával kapcsolatban, ami nemcsak e források elvesztéséhez vezetett, hanem a 2021-2028-as költségvetésről való megállapodás lehetőségét is megnehezítette.
A kialakult helyzet megoldását a már korábban említett megállapodás hozhatja el, amely az első lépést jelenti afelé, hogy a 15 érintett fejlődő tagállam kétoldalú tárgyalásokat folytathasson a Norvég Alap országainak képviselőivel. A Szabad Európa értesülései szerint ezek a tárgyalások már részben megkezdődtek - például Lengyelország esetében már aktívan zajlanak, és várhatóan tavaszra lezárulnak. Ez azt jelenti, hogy a 2025-ös év első felében Lengyelország hozzáférhet körülbelül 740 millió euróhoz, ami a 2014-2021-es ciklusban neki jutó összeg volt, és várhatóan a 2021-2028-as időszakban is hasonló mértékű támogatásban részesülhet.
A portál értesülései alapján hazánk esetében a formális tárgyalások még nem indultak el, azonban az előkészítő munkálatok már aktívan zajlanak. A Szabad Európa információi szerint a 2024-es év vége előtt várhatóan sor kerül az első hivatalos tárgyalási fordulóra. Norvég részről úgy vélik, hogy nyárig sikerülhet aláírni a megállapodást – persze csak abban az esetben, ha minden feltétel teljesül. A portál norvég forrása ezt így kommentálta: