Orbán Balázs bejelentette, hogy 2025-re elérkezik a szuverenitás új korszaka.


A 2025-ös év új korszakot hoz magával, amelyet a szuverenitás erősödése jellemez - jelentette ki a miniszterelnök politikai igazgatója a Budapest Global Dialogue című esemény keretében zajló kerekasztal-beszélgetésen, pénteken Budapesten.

A Magyar Külügyi Intézet és az Observer Research Foundation közös konferenciáján Orbán Balázs kiemelte, hogy 2024 egy új korszak kezdetét hozza el, amely egyben a régit is lezárja. Véleménye szerint ez az időszak világosan rávilágít arra, hogy a neoliberalizmus nem tartható fenn sem az Európai Unió, sem az Egyesült Államok keretein belül.

A nyugati világ átalakulóban van - fogalmazott, hangsúlyozva, hogy optimizmusa szerint 2025-re a legfontosabb eredmény az lesz, ha véget ér az orosz-ukrán konfliktus, amely súlyos következményekkel jár a globális közösség számára.

Szavai szerint a háború lezárásához "a politikai lendület már ott van", mert új erők jelentek meg az EU-ban, az amerikai adminisztrációban, illetve Indiában és Kínában is elkötelezettek a béke mellett. "Mi optimisták vagyunk, úgy gondolom, meg tudjuk győzni a háborúban álló feleket, hogy találjanak módot a békére" - fogalmazott.

Orbán Balázs az amerikai választásokkal kapcsolatosan hangsúlyozta, hogy az eredmények mögött meghúzódó fő okok belpolitikai jellegűek voltak. E tényezők között említette a migrációs politikát, a közbiztonság állapotát, az igazságszolgáltatás helyzetét, valamint a gazdaság stagnálását.

"A választók e kérdések kapcsán egy teljesen eltérő megközelítést választottak, mivel szeretnék visszanyerni a hatalmat hazájuk irányítása felett" - fogalmazott, hozzátéve: az Egyesült Államokban zajló átalakulások hatással lesznek a világ többi részére is.

Orbán Balázs kifejtette, hogy Európa jelenlegi nehézségei mögött az elmúlt években hozott meggondolatlan döntések állnak. Hozzátette, ha az Egyesült Államok, Kína és Európa együtt erős pozíciót képviselne, az kedvező hatással lenne a globális stabilitásra, és a világ számára is előnyös lenne.

A politikai igazgató kijelentette: minden közép-európai ország készen áll arra, hogy együttműködjön Európa megmentésében. Hozzátette: az unió soros elnökeként Magyarország igyekszik meggyőzni az európai vezetőket, hogy koncentráljanak a versenyképességre.

Max Abrahms, a Northeastern Egyetem amerikai professzora egy nemrégiben zajlott beszélgetés során hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok várhatóan eltávolodik a "liberális internacionalizmus" irányvonalától. E helyett a jövőbeni külpolitikájának fókuszában sokkal inkább a tranzakcionális, vagyis az "ügyleti" megközelítések állnak majd.

Hozzátette: ez azt jelenti, hogy nem egységes, hanem országonként, régiónként eltérő lesz az amerikai külpolitika. Véleménye szerint ez a fordulat nemcsak az Egyesült Államok, hanem minden ország számára előnyös lehet.

Velina Tchakarova, osztrák geopolitikai szakértő, kijelentette, hogy a közeljövőben kedvező fejlemények várhatóak az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti kapcsolatokban. Úgy véli, hogy "keresztúthoz érkeztünk", és jelen helyzetben Európa az egyik fő vesztes, ami arra utal, hogy sürgős változtatások szükségesek a kontinens megközelítéseiben.

Az elemző úgy vélte: nagy kérdés, hogy az európaiak miként tudják a biztonsági kérdéseket megoldani, figyelembe véve az iparral és az éghajlatváltozással kapcsolatos kihívásokat.

Related posts