Orbán Balázs doktori védése: egyre gyarapodnak a kérdések, a politikai igazgató pedig a védés után osztja meg válaszait.


Rácz András, Oroszország-szakértő és egyetemi tanár, legújabb bejegyzésében egy érdekes és szokatlan aspektust emelt ki Orbán Balázs doktori munkájával kapcsolatban.

Azt írta, hogy miközben egy számítógépen rámentettek a disszertációt összefoglaló tézisfüzetre, a miniszterelnök politikai igazgatója éppen úton volt Dunaszerdahely felé, egy könyvbemutatóra.

Ráadásul a számítógép sem Orbán Balázsé. Rácz pénteken bukkant rá arra a felfedezésre, hogy a tézisfüzet - legalábbis részben - Orbán Balázs munkatársának, Árpási Botondnak a gépén készült. A dokumentum információi között Árpásit szerzőként említik.

Árpási és Orbán közösen jegyeznek egy cikket, amely szorosan kapcsolódik a disszertációjuk témájához. Ez a cikk megtalálható a publikációs listájukon is, és érdekes módon 2023-ban Árpásit Orbán Balázs beosztottjaként említik.

A tézisfüzet nem egy szimpla összefoglaló, hanem fontos része a doktori eljárásnak. Ez egy kötelező elem, anélkül nem folytatható le az eljárás - mondta a 444-nek az ELTE egy névtelenséget kérő tanára. "Az intellektuális munka része, hogy a doktorandusz össze tudja foglalni a dolgozatát magyar és angol nyelven. Ezzel is tesztelik a képességeit. Ha a tézisfüzetet valaki nem maga készíti el, az ugyanúgy plágiumnak minősül, mintha mástól vesz át hivatkozás nélkül szöveget. Olyan nincs, hogy valaki társszerzővel készíti el a doktorit vagy az összefoglalót" - tette hozzá az egyetemi tanár.

Orbán Balázs ügyében pénteken és hétfőn is próbáltunk kapcsolatba lépni, hogy tisztázást nyerjünk arról, miért egy másik gépen készült el a tézisfüzet, valamint hogy miként lehetséges, hogy Dunaszerdahely irányába indult, miközben a dokumentumot elmentették. Sajnos, válaszokat nem sikerült kapnunk.

Munkatársa annyit mondott, hogy az ügyben az ELTE fog tájékoztatni minket. Amikor jeleztük, hogy valószínűleg az ELTE-nél nem tudják, mi volt a feladatmegosztás Orbán Balázs és Árpási Botond között, illetve, hogy ki milyen eszközt használt, azt a választ kaptuk, hogy Árpásit is megpróbálták elérni, de egyelőre tőle sem érkezett válasz.

Szombaton felkerestük az egyetemet azzal a kérdéssel, hogy kaptunk-e tájékoztatást Orbán Balázstól arról, miért található eltérő név a tézisfüzet metaadatai között.

A doktori eljárás során a bírálóbizottság a jelölt által benyújtott dokumentumok tartalmát szakmai szempontok figyelembevételével értékeli, míg az elektronikus fájlok metaadatai nem képezik a vizsgálat részét. A folyamat egyik alapvető célja, hogy a bizottság megbizonyosodjon a jelölt felkészültségéről és a doktori dolgozat témájában való jártasságáról. Emellett fontos, hogy a disszertáció a jelölt saját szellemi alkotása legyen.

Ez a szoftver képes azonosítani, ha egy szöveget plagizáltak, de sokkal bonyolultabb feladat kideríteni, hogy egy doktorandusz helyett valaki más végezte-e el a munkát, vagy esetleg csak annak egy részét írta át.

A cikkben már hivatkozott egyetemi szakértő a következőket osztotta meg velünk.

A tézisfüzettel kapcsolatos kérdésekkel kapcsolatban megkerestük Orbán Balázs témavezetőjét, a bírálóbizottság elnökét, valamint a két opponenst is, azonban eddig még nem érkezett válasz tőlük.

Orbán Balázs disszertációja az ELTE jogi karán idén különleges figyelmet kapott, mivel ez volt az egyetlen, amelyet nem egyhangú döntéssel továbbítottak a doktori eljárás következő lépésére. A szavazás eredménye öt igennel, két nemmel és egy tartózkodással zárult, ami a téma körüli megosztottságot is tükrözi.

Névtelenséget kérő források információi szerint a dolgozat szakmai aspektusai minden tekintetben megfelelőnek bizonyultak, azonban elvi aggályok merültek fel. A források alapján a nem támogató szavazók az erkölcsi összeférhetetlenség miatt nem járultak hozzá a doktori eljárás elindításához, mivel úgy vélték, hogy az ELTE egy ilyen befolyásos politikai személyiséggel szemben kiszolgáltatott helyzetben van, ezért nem képesek objektív módon értékelni a munkát.

Nyílt levelében az Oktatói Hálózat is rávilágított erre az összeférhetetlenségre.

Ezzel összefüggésben hétfőn az ELTE Állam- és Jogtudományi Doktori Iskolája hangsúlyozta, hogy a tudományos művek értékelése csupán azok tartalmán és minőségén alapul, függetlenül a szerzőjük személyazonosságától.

Biztosak vagyunk abban, hogy egy szerző közéleti és politikai szerepvállalásának megítélése nem szabad, hogy összemosódjon tudományos teljesítményének értékelésével. A doktori eljárás során a tudományos közösség csupán az utóbbit, tehát a tudományos munkát vizsgálhatja.

Véleményük szerint Orbán Balázs doktori fokozatszerzése a Doktori Iskolában nem ütközik semmilyen jogszabályba vagy rendelkezésbe, amely összeférhetetlenséget jelentene.

Rácz András, illetve az Oktatói Hálózat is kifogásolta, hogy Orbán Balázs 2009-ben kezdte meg a doktori képzést, majd a 2012-ben szerzett abszolutórium után most védi meg disszertációját.

A Doktori Iskola tájékoztatása szerint a szabályzat értelmében azok a hallgatók, akik 2012-ben megszerezték az abszolutóriumot, 2026 augusztusáig kérhetik a doktori eljárás elindítását. Ez a gyakorlat nem szokatlan, más intézményeknél is tapasztalható hasonló helyzet. Azt viszont határozottan cáfolták, hogy bármiféle engedékenységet tanúsítottak volna egy politikai személyiséggel szemben.

A doktori disszertációhoz benyújtott publikációs lista igazán különleges volt: a hagyományos tudományos írások mellett X- (Twitter) bejegyzések is megtalálhatóak rajta. Ezen kívül szerepelt egy 444-en publikált cikk is, amely Orbán Balázs egyik megjelenéséről számolt be. A listán ennél a cikknél Orbán Balázs Haszán Zoltánt, kollégánkat, társszerzőként említette.

Az Oktatói Hálózat felrótta azt is, hogy a doktori disszertáció munkahelyi vitára bocsátott változatának egyik fejezetében a szöveg jelentős része Orbán Balázs és Árpási Bence közös, 2023-as cikkének szó szerinti átvétele.

A közös kutatás során azonban a törzsszövegben és a bibliográfiában nem bukkantak fel hivatkozások, csupán a publikációk listájában szerepelt ez a forrás. Erre a megállapításra a Doktori Iskola egyelőre nem adott választ. Amennyiben Orbán Balázs ezt a végső verzióban nem egészítette ki, a névtelenséget kérő egyetemi tanár véleménye szerint ez is plágiumnak minősül.

Related posts