Papp Zsolt György, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke, 2024. november 4-én Szekszárdon, a NAK Tolna Vármegyei Igazgatóságán tartott beszédet. A rendezvényen készült felvétel: MTI/Kiss Dániel P.


Papp Zsolt György, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke a Békés vármegyei Kondoroson megrendezett sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy a területalapú támogatási rendszer elengedhetetlen a mezőgazdaság hatékony és fenntartható működéséhez. Az esemény a "Megvédjük a magyar gazdákat! El a kezekkel az agrártámogatásoktól!" című petíció köré szerveződött, amely a gazdák érdekeinek védelmét célozza.

A NAK és a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ) azért indította el az online petíciót, mert az Európai Bizottság arra készül, hogy elvegye a területalapú támogatásokat a gazdáktól, és kétes minőségű import élelmiszerekkel árasztaná el a piacot, amely veszélyeztetné az élelmezésbiztonságot - tette hozzá az MTI közleménye szerint.

Papp Zsolt György hangsúlyozta, hogy a párbeszéd elengedhetetlen ebben a kérdéskörben, mivel a támogatási rendszer átalakítása nem csupán a gazdatársadalmat érinti, hanem szélesebb értelemben a fogyasztói közösséget is.

Ismertette: az Európai Unió szakemberei által elindított stratégiai párbeszéd azt tartalmazza, hogy a területi támogatási rendszer helyett jövedelemadó-támogatás bevezetésével próbálják meg visszafogni az állattartást, mert azt gondolják, hogy "az európai mezőgazdaság és az állattartás az első fő bűnös a környezetszennyezésért, a klíma alakulásáért."

Feladatunk, hogy megőrizzük a támogatási rendszerünket, és megakadályozzuk, hogy különféle adók a növényalapú élelmiszerek irányába tereljék a figyelmet - emelte ki a NAK elnöke. Hangsúlyozta, hogy ez a téma már nem csupán a gazdák érdekeit érinti, hanem a lakosságot és a fogyasztókat is foglalkoztatja.

Az állítás szerint a magyar mezőgazdaság "büszke eredménye", hogy a nemzetgazdaság szempontjából kiemelkedő és stratégiai partneri szerepet tölt be a magyar kormány számára. Célunk, hogy ezeket az értékes eredményeket megőrizzük, és ezen alapokon folytassuk a munkát, hogy elősegíthessük az állattenyésztés, a kertészet és a szántóföldi növénytermesztés fejlődését - emelte ki.

Papp Zsolt György kiemelte, hogy az utóbbi időszakban több új pályázati felhívás látott napvilágot. Ezek célja, hogy a gazdálkodás hatékonyan és versenyképesen folyhasson, miközben országos szinten értékeket teremt, és figyelembe veszi a környezettel való harmonikus együttélést.

Cseh Tibor András, a MAGOSZ főtitkára felhívta a figyelmet arra, hogy a tíz éve indult őstermelői adókedvezménnyel - amely a magyar mezőgazdaságot a családi gazdaságokra építi - ma már a magyarországi földek kétharmada családi gazdálkodási használatban van.

Cseh Tibor András kiemelte, hogy a területi támogatási rendszer nem a nagyobb gazdaságok, hanem az egyéni gazdaságok számára nyújt jelentős támogatást. Ennek fényében a petíció legfontosabb célja az, hogy sikerüljön megőrizni a területalapú támogatást ebben a formában.

Kozsuch Kornél, a NAK és a MAGOSZ Békés vármegyei elnöke fontosnak nevezte, hogy a területalapú támogatások minden egyes gazdához a saját gazdaságára optimalizálva eljussanak. Az aszály óta minden egyes forintra szüksége van a magyar gazdatársadalomnak - mondta.

Csapóné Hernádi Judit, a MAGOSZ Békés vármegyei Gazdasszony Tagozatának vezetője hangsúlyozta, hogy az agrárium nem csupán egy válságálló ágazat, hanem olyan jövőképet is képvisel, amely lehetőséget teremt a fiatalok számára, hogy itthon találják meg boldogulásukat. Kiemelte, hogy a területalapú támogatások megszüntetése komoly veszélyt jelentene a szektor eddigi versenyképességére, aminek megőrzése kulcsfontosságú a jövőbeni fejlődés szempontjából – olvasható az MTI közleményében.

Related posts