Orbán Viktor egy zárt körű rendezvényen utalt arra, hogy Magyarországon politikai menedékjogot kérhet egy lengyel állampolgár.


Marcin Romanowski - Forrás: Lengyelország Igazságügyi Minisztériuma

Hamarosan egy lengyel állampolgár számára megnyílhat a politikai menedékjog lehetősége Magyarországon. A Telex értesülései szerint több független forrás is megerősítette, hogy Orbán Viktor a Széll Kálmán Alapítvány évzáró vacsoráján tett erre vonatkozó utalásokat, miközben a két ország közötti feszültségekről is beszélt. Az esemény december 10-én este zajlott a Kempinski Hotelben, és zárt körű, nem nyilvános rendezvény volt.

A Széll Kálmán Alapítvány évzáró vacsoráján gazdasági vezetők, üzletemberek, valamint a kulturális élet szereplői szoktak részt venni, az eseményen hagyományosan Orbán Viktor is beszédet tart, amelyben főleg a világ történéseire reagál. A 2003-ban létrejött és a jobboldalhoz kötődő alapítványnak a deklarált célja, hogy a magyar gazdaság helyzetét folyamatosan nyomon kövesse, elemezze, valamint a gazdaság helyzetének javítását szolgáló összejöveteleket, szakmai konferenciákat rendezzen.

Az alapítvány idei évzáró rendezvényén a résztvevők beszámolója szerint Orbán Viktor, aki már hosszú évek óta rendszeresen felszólal az eseményeken, ezúttal is jelentős időt szentelt Orbán Balázs politikai igazgató "konnektivitás" stratégiájának. Kiemelte, hogy Magyarországnak el kell kerülnie a globális blokkosodás csapdáját, és mind Kelet, mind Nyugat irányába nyitott politikát kell folytatnia. Ez a megközelítés szervesen kapcsolódik a már korábban bevezetett "gazdasági semlegesség" politikájához. A jelenlévők úgy vélték, hogy a kormányfő magabiztos fellépése mellett azt is hangsúlyozta, hogy 2025-re várhatóan elegendő pénzügyi forrás áll majd rendelkezésre, ám a források eredete nem került részletezésre.

A miniszterelnök Romániát és Lengyelországot is bírálta, utóbbival kapcsolatban pedig tett egy olyan megjegyzést, aminek a lényege, hogy rövidesen (az egyik jelenlévő visszaemlékezése szerint az "egy-két napon belül" szófordulatot használta) politikai menedékjogot kaphat egy lengyel állampolgár Magyarországon.

Nevet és más egyebet ezzel kapcsolatban a kormányfő nem említett, ez a megjegyzés pedig egy olyan kontextusban hangzott el, amikor Orbán azt érzékeltette a hallgatóságának, hogy mennyire nagyot fordult a világ az elmúlt időszakban, mondta egyik forrásunk.

Orbán megjegyzésére egyébként rímel, hogy a Mandinernek adott és csütörtökön megjelent interjújában is kitért a lengyel-magyar kapcsolatokra és a lap újságírója konkrétan szóba hozta a "lengyel politikai menekülteket" is.

Orbán az interjú során hangsúlyozta, hogy a jelenlegi lengyel kormány a magyar kormányra mint ellenségre tekint, és megjegyezte: "A lengyel liberálisok új, sajátos értelmezést adtak a jogállamiságnak, amelyet statáriális jogállamiságként jellemezhetünk."

A kormányfő véleménye szerint a jogállamiság és a jogi keretek a lengyel kormányzat eszköztárában a politikai ellenfelek elleni harcra szolgálnak. "Jelenleg a lengyel-magyar kapcsolatok mélyponton állnak, mivel a liberális lengyel szivárványkoalíció képtelen különbséget tenni a pártpolitika és az államérdek között. Pedig Lengyelország és Magyarország között számos stratégiai érdek fűzi össze a két országot, ahol inkább támogatnunk kellene egymást, semmint gyengíteni" - fejtette ki. Ezt követően felmerült a kérdés, hogy Magyarország hajlandó-e befogadni a lengyel politikai menekülteket.

Erre Orbán ezt felelte:

"Minden politikai üldözött számára biztosítunk egy biztonságos menedéket, ahol otthonra találhat."

Természetesen izgalmas kérdés, hogy Orbán kire utalhatott a Széll Kálmán Alapítvány rendezvényén. Ki lehet az a lengyel állampolgár, akinek a helyzete alapján reális lehetőségként merül fel, hogy politikai menedéket kérjen és esetleg meg is kapja azt?

Egy, a lengyel-magyar kapcsolatokat ismerő forrásunk Marcin Romanowski volt igazságügyi miniszterhelyettest, az ellenzéki Jog és Igazságosság (PiS) képviselőjét említette, mint olyan figurát, akinek lenne oka segítséget kérnie Magyarországon. Őt a lengyel ügyészség szervezett bűnözői csoportban való részvétellel gyanúsította meg, az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése (PACE) pedig október 2-án a mentelmi jogának felfüggesztéséről döntött. A volt igazságyügyi miniszterhelyettes ellen felhozott 11 korrupciós vádpont között szerepel, hogy összesen több mint 10 milliárd forintnak megfelelő lengyel közpénzt használtak fel törvénytelenül egy olyan igazságügyi alapból, melyből többek között a tárca alá tartozó szervek a Pegasus kémszoftvert is megvásárolták.

Romanowskit júliusban őrizetbe vették, ám hamarosan szabadon bocsátották, mivel a PACE lengyel delegációjának tagjaként még élvezte a mentelmi jog védelmét. Életszerű lehet az a forgatókönyv is, hogy Romanowski Magyarországhoz fordul segítségért, hiszen ő maga jogtalannak véli az ellene zajló ügyészségi procedúrát. Jelenlegi tartózkodási helye ismeretlen, de októberben Magyarországon tartózkodott, később pedig állítólag visszatért Lengyelországba.

Természetesen felvettük a kapcsolatot a Kormányzati Tájékoztatási Központtal, hogy információt szerezzünk arról, érkezett-e politikai menedékjog iránti kérelem lengyel állampolgároktól Magyarországon, különös figyelmet fordítva Romanowski esetére. Ezt a kérdést megfogalmaztuk a budapesti lengyel nagykövetség felé is, de egyelőre egyik intézménytől sem kaptunk választ.

A Telex megbízására Anna Gielewska, a Vsquare főszerkesztője érdeklődött a lengyel kormány álláspontjáról az üggyel kapcsolatban. Amikor rákérdezett, hogy Romanowski részesült-e menedékjogban Magyarországon, egy magas rangú lengyel kormányzati forrás azt nyilatkozta, hogy "sem a lengyel rendőrség, sem az ügyészség nem rendelkezik ilyen információkkal."

Romanowski nem lenne az első a lengyel populista-jobboldali ellenzék soraiban, aki Magyarországon keresi a menedéket az ellene indított eljárások elől. A VSquare nyári feltárása szerint az Orlen lengyel olajtársaság egykori vezetője, Daniel Obajtek, egy Andrássy úti elegáns lakásban húzta meg magát, miközben arra várt, hogy az európai parlamenti választások során megszerezze a mentelmi jogát. Ezen kívül Tomasz Szmydt, aki a Jog és Igazságosság párt kormányzása alatt betöltött egy magas rangú bírói pozíciót, a letartóztatás elől Fehéroroszországba menekült, ahol Lukasenko rezsimje által menedékjogot kapott.

Related posts