Radu Magdin: A tavalyi elnökválasztás érvénytelenítése mély nyomot hagyott a választási kampányban - AGERPRES


Bukarest, április 28./Agerpres - Radu Magdin politikai elemző hangsúlyozta, hogy elengedhetetlen a hazai demokrácia helyzetének alapos felmérése. Emellett arra figyelmeztetett, hogy sürgős lépések szükségesek a választási törvények rendezésében, és fontos lenne, hogy azok, akik a jogszabályokat végrehajtják, megfelelő „demokrácialeckékben” részesüljenek.

A szakértő hétfőn az Agerpresnek nyilatkozva kifejtette, hogy a jelenlegi választási kampányra erőteljesen rányomta a bélyegét a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítése. Véleménye szerint a társadalom még mindig próbálja feldolgozni a november 24-i eseményeket, és keresi a válaszokat arra, hogy ki a felelős a választás megismétlésének szükségességéért, valamint hogyan lehetne biztosítani a májusi választás tisztaságának megkérdőjelezhetetlenségét. 'Ezért a legfőbb törésvonal a jelöltek viszonyulásában Călin Georgescuhoz és az érvénytelenítéshez fűződik' - tette hozzá.

Radu Magdin úgy véli, hogy a polgárok egyre inkább belefáradtak a választási folyamatokba, és ez a fásultság az elnökjelöltekre is átragadt. Néhány jelölt már másodszor indítja el kampányát egymás után. "Ugyanakkor azt tapasztalom, hogy a választók jobban átlátják, mi is a tétje ennek a választásnak, amely valósággal kulcsfontosságú próbája lesz demokráciánk egészségének" - nyilatkozta.

Az elemző véleménye szerint rendkívül nehéz pontosan mérni a választási üzenetek hatását, különösen olyan környezetben, ahol a gyakran ellentmondásos felmérések nem nyújtanak megbízható támpontot. A kampány eddigi központi témái inkább a jelöltek és politikai pártok érdekeit szolgálták, semmint a választók igényeit. Például a kérdések, mint "Ki lesz Călin Georgescu utódja?", "Ki a legalkalmasabb a rendszerkritikára?" vagy "Ki képviseli leginkább a rendszert?" - mindezek a diskurzusok elterelték a figyelmet a választók számára igazán lényeges problémákról. Az elemző hangsúlyozta, hogy sokkal fontosabb lenne tudni, mit kínálnak a jelöltek az országnak, és miben különböznek az elképzeléseik.

Radu Magdin bírálta a nyilvános viták hiányát is a kampányban. Szerinte egyet jelent a közösségi médián keresztül történő félretájékoztatás megakadályozása, és mást a nyilvános vita korlátozása egy olyan időszakban, amikor szerinte mindenkinek a lehető legkimerítőbben ki kellene tudnia fejezni az álláspontját jelöltekkel és általában a választással kapcsolatban.

"A valódi, szabad és tisztességes választások lebonyolításához elengedhetetlenül szükség van a demokrácia iránt elkötelezett, stabil intézményekre. A májusi választások után számos feladat áll előttünk, hiszen demokráciánkban még mindig találhatók gyengeségek" - mondta az elemző. AGERPRES/(RO - szerző: Daniel POPESCU, HU - szerkesztő: CSEKE Péter)

Related posts