Fantasztikus adatok kerültek napvilágra az EU mezőgazdaságáról: ezt érdemes megnézned - Agrárszektor.

Az Európai Unió a tavalyi évet 39 milliárd eurós agrárkereskedelmi többlettel zárta, és az EU teljes kereskedelmét tekintve is növekvő temdencia rajzolódik ki a 2022-es gyenge külkereskedelmi számokhoz képest. Az EU fő mezőgazdasági külkereskedelmi partnerei az Egyesült Királyság, az USA, Svájc és Kína voltak. A magyar statisztikák is jobb számokat mutattak tavaly, mint egy évvel korábban, 4015 millió eurós agrár-külkereskedelmi aktívummal.
Az Eurostat legfrissebb jelentése alapján az Európai Unió agrárkereskedelme az elmúlt évtized során folyamatosan gyarapodott, ám az import üteme kissé meghaladta az export növekedését. Tavaly az EU mezőgazdasági termékeinek exportja összesen 234,1 milliárd eurót (körülbelül 93,6 ezer milliárd forint) tett ki, míg az import értéke 194,9 milliárd euróra (77,9 billió forint) rúgott. Ennek eredményeként az EU mezőgazdasági exportmérlege 39,2 milliárd euróra (15,7 billió forint) nőtt. Az idei évhez viszonyítva az import 6,7%-kal, míg az export 2,8%-kal emelkedett.
Az Európai Unió importja 2024-ben összességében 3,4 százalékkal csökkent, míg az európai export 1,1 százalékkal növekedett. Az Eurostat statisztikái alapján az unió kereskedelmi mérlege 2024 végén 147 milliárd eurós (58,8 billió forint) többletet mutatott. Ez a szám jelentős emelkedést jelent a 2023-as 34 milliárd eurós (13,6 billió forint) többlethez képest, különösen figyelembe véve, hogy két évvel korábban, 2022-ben a külkereskedelmi mérleg 436 milliárd eurós (174 billió forint) hiányt mutatott. A 2022-es nehéz helyzet elsősorban az energiaárak drámai emelkedésének volt a következménye. Jelenleg az EU a globális árukereskedelem 14 százalékát irányítja.
Tavaly az Európai Unió legjelentősebb mezőgazdasági kereskedelmi partnere az Egyesült Királyság volt. Az unió és a volt tagállam közötti kereskedelmi forgalom elérte az 54 milliárd eurót, ami körülbelül 21,6 billió forintnak felel meg, és az összes export 23%-át tette ki. A második legfontosabb partner az Egyesült Államok volt, ahová az EU 30,1 milliárd euró (12 billió forint) értékben exportált, ami az összes kivitel 12,8%-át jelentette. A harmadik és negyedik helyen Svájc és Kína állt, előbbi 12,6 milliárd eurós (5 billió forint, az export 5,4%-a) és utóbbi 12,3 milliárd eurós (4,9 billió forint, 5,3%-os részesedés) értékekkel. Továbbá, az európai agrártermékek legnagyobb vásárlói között szerepelt Japán, Norvégia és Oroszország, míg a világ többi része felé irányuló export aránya kevesebb mint 44,5%-ot tett ki.
Az Eurostat agrárkereskedelmi adatai alapján, az Unió 2024-ben 132 millió tonna mezőgazdasági terméket exportált összesen, ám 158 millió tonnát importált. Az exportban a legnagyobb csoportot az élelmiszer, ital és dohányáru adták (56,9 százalék), ezt követték az állati eredetű termékek (19,8 százalék), majd a növényi eredetű termékek (18,4 százalék) és a zsírok és olajok (5 százalék).
Az importálás terén a növényi alapú termékek bizonyultak a legdominálóbb kategóriának, képviselve a teljes import 38,3%-át. Ezt követően az élelmiszerek, italok és dohánytermékek csoportja állt 35,9%-kal, míg az állati eredetű termékek aránya 17,8%-ra rúgott. A lista végén a zsírok és olajok állnak, amelyek 8%-os részesedéssel bírnak.
Állati termékek piacán az európai agrárexportban értékben a harmadik legnagyobb kategória 17 milliárd euróval (6,8 billió forint) a hús és húskészítmények voltak. A tejtermékek, tojás, méz, máshol fel nem tüntetett, állati eredetű ehető termékek termékkategória 19 milliárd eurót (7,6 billió forint) tett ki. Importban a halak és rákfélék, puhatestű és más gerinctelen víziállatok voltak a legnagyobb kategória 24 milliárd euróval (9,6 billió forint).
Az unió növényi termékexportjának jelentős része gabonából állt, amely a legnagyobb növényi termékcsoportot képviseli, és értéke 10 milliárd euróra (4 billió forintra) rúgott. Ezzel szemben a legnagyobb importtermékcsoportot az élelmezési célú gyümölcsök és diófélék, valamint a citrusfélék és dinnyék héja alkotta, összesen 224 milliárd eurós (9,6 millió forintos) értékben.
Élelmiszerek piacán tavaly az EU az ital, szesz, ecet termékcsoportból exportált a legtöbbet, 38 milliárd euró (5,2 billió forint) értékű volt a kivitel. Az importban meglátszik, hogy Európa édesszájú, a kakaó és kakaótartalmú egyéb édesipari készítmények volt a legnagyobb értékű behozott termékcsoport, 16 milliárd euró (6,4 billió forint) értékben.
Az EU mezőgazdasági termékekkel folytatott kereskedelme jelentős átalakuláson ment keresztül az elmúlt tíz évben, 2014 és 2024 között. A kereskedelmi forgalom értéke bámulatosan 58%-kal nőtt, míg az import még ennél is dinamikusabb ütemben, 60,2%-kal emelkedett. Ez azt jelenti, hogy évente körülbelül 4,7%-kal nőtt az export, míg az import esetében ez az arány 4,8%-ra rúgott. A mennyiségek tekintetében is érdekes a helyzet: az import éves szinten 2,2%-kal bővült, míg az export 1,5%-os növekedést mutatott. Az adatokat figyelembe véve, egyértelmű, hogy az EU mezőgazdasági termékek iránti kereslete folyamatosan növekszik, és a kereskedelmi kapcsolatok egyre szorosabbá válnak.
Az állati termékek piacán az EU exportja egy kicsivel gyorsabban nőtt, mint az import, az előbbi éves 3,5 százalékkal, az utóbbi 3,3 százalékkal. Ez igaz volt a növényi termékekre is. Míg 2023 és 2024 között az EU exportja 4,5 százalékkal esett, a tíz éves idősoros adatok azt mutatják, hogy egy évtized alatt évente 5,5 százalékkal nőtt az export, és 3,1 százalékkal az import. A zsírok és olajok kivitele is gyorsabban bővült, 7,8 százalékkal, míg a behozatal 6,1 százalékkal nőtt átlagban, ám 2024-ben 4 milliárd eurós (1,6 billió forint) deficit volt a termékcsoportban. Az élelmiszerek, italok és dohánytermékek exportja 5,5 százalékkal nőtt, az import pedig 4,7 százalékkal.
Az AKI statisztikái szerint javultak a magyar külkereskedelmi adatok is. 2024-ben a mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek exportja összesen 13,7 milliárd euró (5,5 billió) volt, az import 9,7 milliárd eurót (3,8 billió forint) tett ki. Az agrár-külkereskedelem aktívuma 4015 millió euró (1,6 billió forint) volt, 464 millió euróval (0,18 billió forint) több, mint 2023-ban. A mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek exportértéke összesen 2,5 százalékkal nőtt. Az import értéke 1,4 százalékkal csökkent.
Az export volumen-indexe 11,6 százalékkal nőtt, míg csökkent az importé, összesen 5,4 százalékkal. A cserearány romlott azonban az agrár-külkereskedelemben. Az exportárindex 8,2 százalékkal csökkent, az importárindex 4,3 százalékkal nőtt.Az agráregyenleg döntő hányadát (38 százalék) a gabonafélék tették ki. Az állati takarmány szintén fontos csoport volt (12-17 százalék), valamint az ital, szesz, ecet (17 százalék) és állati és növényi zsír és olaj árucsoportok (13 százalék), valamint a húsfélék (12 százalék). A fő export partnerek Németország, Olaszország, Románia, Ausztria és Lengyelország voltak. Az import Németországból, Lengyelországból, Hollandiából, Szlovákiából, Ausztriából érkezett legnagyobb arányban.