Robert Fico a jövő héten kész arra, hogy megkezdje a tárgyalásokat Brüsszellel | Demokrata

Szlovákia megakadályozza az EU 18. szankciócsomagjának elfogadását, mivel nem támogatja az Európai Bizottság azon javaslatát, amely 2028-tól a teljes orosz gázimport leállítását célozza. A szlovák kormány aggályai szerint ez súlyos hiányt és drágulást idézhet elő, emellett pedig lehetőség nyílhat arra, hogy kártérítési igénnyel lépjenek fel az orosz gázszállítóval szemben.
"Nyernünk kell valamit ebben a harcban, bár nem lesz 100 százalékos az eredmény" - mondta Robert Fico. "Politikai kötelezettségvállalásokat, garanciákat akarunk a partnerektől és a bizottságtól, hogy a gázimport leállításával kapcsolatos problémák súlya nem kizárólag Szlovákiára nehezedik majd" - mondta Robert Fico.
A szlovák miniszterelnök véleménye szerint egyelőre nem egyértelmű, hogy sikerül-e megállapodásra jutni, mivel több kérdés még mindig tisztázatlan maradt.
Robert Fico kifejtette, hogy a jelenleg folyó megbeszélések egyik központi kérdése a nem orosz gáz alternatív útvonalakon történő szállításának díja.
Pénteken Donald Tusk lengyel miniszterelnökkel, szombaton pedig Friedrich Merz német kancellárral egyeztetett Szlovákia aggodalmairól.
Szlovákia gázellátásának jelentős hányadát a Gazpromtól biztosítja, egy 2034-ig érvényes hosszú távú megállapodás keretében, amely évente körülbelül 3,5 milliárd köbméter földgázt garantál.
Amióta Ukrajna 2024 végén leállította az orosz gáz tranzitját, Szlovákia a Török Áramlat és Magyarország útvonalain keresztül biztosítja földgáz-ellátását.
Az Európai Bizottság terve, amely 2028-tól megszüntetné az orosz energiaimportot, csupán a tagállamok többségi támogatására épít. Ezzel szemben az Oroszország ellen bevezetett szankciók elfogadásához minden egyes tagállam hozzájárulása szükséges. Szlovákia azonban egyesítette a két kérdést, és addig nem hajlandó zöld utat adni a szankciós csomagnak, amíg nem kap megnyugtató válaszokat a gázimporttal kapcsolatos aggályaikra.
Az Európai Bizottság június 10-én újabb szankciós csomagot terjesztett elő Oroszország ellen, válaszul az ukrajnai invázióra. Ezek a szankciók kifejezetten Oroszország energiabevételeit, pénzintézeteit és hadiiparát célozzák meg, hogy tovább fokozzák a nyomást a konfliktusért felelős felekre.