Sg.hu - Az Európai Unió mérsékli a technológiai szabályozásokat, hogy támogassa a beruházások növekedését.


Az Európai Unió a technológiai szabályozás enyhítésére készül, hogy serkentse a mesterséges intelligenciába irányuló befektetéseket, de ez nem a nagy amerikai techcégek vagy a Trump-kormányzat nyomásának következménye - nyilatkozta a szervezet digitális ügyekért felelős vezetője.

Henna Virkkunen, az Európai Bizottság digitális politikáért felelős ügyvezető alelnöke hangsúlyozta, hogy az EU célja a vállalatok támogatása a mesterséges intelligencia szabályozásának alkalmazásában. Az unió törekszik arra, hogy erősítse versenyképességét, és elkerülje a lemaradást ebben a gyorsan fejlődő technológiai szektorban. Virkkunen kiemelte, hogy Brüsszelnek fontos feladat a vállalatokra nehezedő adminisztratív terhek csökkentése, hogy ne sújtsák őket újabb jelentéstételi kötelezettségekkel. Donald Trump, az Egyesült Államok korábbi elnöke, az EU által az amerikai technológiai cégekre kirótt bírságok miatt megfenyegette az uniót. Visszatérése a Fehér Házba új lendületet adott a Szilícium-völgy vezetőinek, akik úgy vélik, hogy az EU szigorú szabályozása hátráltatja az ő üzleti tevékenységüket.

A hét elején Párizsban zajló MI-csúcstalálkozón JD Vance amerikai alelnök hangot adott aggodalmának a Big Tech-et érintő "terhes nemzetközi" szabályozásokkal kapcsolatban. Ezt követően a Bizottság bejelentette, hogy visszavonja a mesterséges intelligenciára vonatkozó felelősségi irányelvet, amely a deregulációt célzó szélesebb lépések része volt. Virkkunen emellett kifejtette, hogy a közelgő, várhatóan áprilisban megjelenő gyakorlati kódex a már létező MI-szabályokhoz igazítja a jelentéstételi kötelezettségeket.

Az Európai Unió nemrégiben elfogadott törvénye a mesterséges intelligenciáról három fő kategóriába sorolja a technológiai megoldásokat, figyelembe véve azok hatását az emberi egészségre és biztonságra. A besorolás során a kockázatok mértékét mérlegelik, különös figyelmet fordítva azokra az alkalmazásokra, amelyek orvosi területen vagy a tömegközlekedésben kerülnek használatra. A kockázati szint növekedésével párhuzamosan egyre szigorúbb jelentéstételi kötelezettségeket írnak elő. A különösen fejlett mesterséges intelligencia modellek, mint például az OpenAI GPT-4 vagy a Google Gemini, további követelményeknek is megfelelnek, például azzal, hogy világosabbá kell tenniük a modellek tanításának folyamatát.

A Google és a Facebook tulajdonosa, a Meta régóta kritizálja a szabályozást. Joel Kaplan, a Meta vezető lobbistája e hónap elején Brüsszelben azt mondta, hogy a kódex "kivitelezhetetlen és technikailag megvalósíthatatlan követelmények" bevezetésének kockázatával jár. Virkkunen azonban hangsúlyozta, hogy a deregulációs törekvés mögött az EU saját versenyképességének növelésére irányuló törekvése áll, és nem "az USA-tól függ". "Nagyon elkötelezettek vagyunk a bürokrácia és a bürokrácia csökkentése mellett" - mondta. Brüsszel nem tervezi, hogy gyengítse az online platformokra vonatkozó szabályainak végrehajtását, amelyek "működnek" az egyenlő versenyfeltételek biztosítása érdekében - mondta.

Az amerikai vállalatok eddig többnyire figyelembe vették az uniós előírásokat, hiszen Európa az egyik legjelentősebb piaca számukra. "Készen állunk az üzleti együttműködésre, de fontos számunkra, hogy megőrizzük saját értékrendünket és életformánkat" - nyilatkozta Virkkunen. "A digitális tér nem lehet olyan, mint a vadnyugat, ahol a szabályozás teljesen hiányzik."

Related posts