Afrikában komoly kihívásokkal néznek szembe a búzaellátás terén.


Afrika búzaipara már az orosz-ukrán háború előtt is számos nehézséggel nézett szembe, beleértve az éghajlatváltozás hatásait, a kedvezőtlen kereskedelmi politikai környezetet, valamint a nem megfelelően irányzott befektetéseket az alágazatokban.

Afrika évente körülbelül 75 milliárd dollárt fordít 100 millió tonna gabona importjára. A helyi termelés sajnos nem elegendő a fogyasztási igények kielégítésére, ezért a kontinens a nemzetközi búzapiacokra támaszkodik. Az importálás azonban komoly nehézségekkel jár, különösen az orosz-ukrán konfliktus következtében, amely jelentős zavarokat okozott a globális búzaellátásban.

A kontinens évente körülbelül 40 millió tonna búzát vásárol, ami körülbelül 15 milliárd dollárra rúg. Ez a mennyiség Afrika búzaimportjának jelentős részét képezi, hiszen Oroszországgal folytatott kereskedelme 4 milliárd dollár értékének 90%-át, míg Ukrajnával lebonyolított 4,5 milliárd dolláros üzleteinek közel felét jelenti.

Az Oroszország ellen bevezetett szankciók jelentős zűrzavart okoztak a gabonaszállítmányok terén, miközben a világszerte már amúgy is csökkenő készletek álltak rendelkezésre. Ez a helyzet súlyosan fenyegeti az élelmiszerellátást egy olyan kontinensen, ahol a lakosság jelentős része az importált élelmiszerektől függ, és most a tömeges éhezés réme fenyegeti őket.

Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) előrejelzései alapján az észak-afrikai térség búzatermelése 2024-ben várhatóan 16,6 millió tonnára csökken. Ez a mennyiség alacsonyabb a 2023-as és 2022-es gazdálkodási évben mért 17,7, illetve 16,8 millió tonnás termelési adatokhoz képest.

A FAO adatai szerint Kelet-Afrikában a búzatermelés változatlan maradt, 2022 és 2024 között 6,6 millió tonnán stagnál. Afrika déli részén is hasonló tendencia figyelhető meg, ahol a termelés 2023-ban mért 2,7 millió tonnáról 2024-re 2,6 millió tonnára csökken.

2010 és 2020 között a jelentések szerint Afrika búzatermelése 20,9 millió tonnáról 25,3 millió tonnára nőtt, ami 21%-os növekedést jelent. Ugyanebben az időszakban azonban a búza iránti helyi kereslet 58,2 millióról 30%-kal 75,9 millió tonnára emelkedett a népességnövekedés, az urbanizáció, a változó táplálkozási szokások és preferenciák, valamint a növekvő jövedelmek miatt.

A búzaimporttól való függőség csökkentésére több ország is arra törekszik, hogy bővítse az öntözött búzatermesztés terjedelmét, valamint új növényfajták és -variánsok bevezetésével gazdagítsa a mezőgazdasági palettát.

A Fekete-tenger körüli kereskedelmi instabilitás szakértők véleménye szerint lehetőséget adhat a magas élelmiszerárak újbóli megjelenésére. A kontinens búzaellátásának 44%-a Oroszországból és Ukrajnából érkezik – figyelmeztet a World Grain.

Afrika több mint 1 milliárd lakosának búzafogyasztási szükségleteinek kielégítése érdekében elengedhetetlen, hogy sürgősen fokozza a beruházásokat az éghajlatváltozás következményeinek enyhítésére. Emellett fontos a búzatermelő gazdaságok modernizálása gépesítéssel, a mezőgazdasági inputok fenntartható használatának elősegítése, valamint a magas hozamú búzafajták kutatásának, fejlesztésének és elterjesztésének támogatása.

Related posts