Szijjártó Péter kiemelte, hogy az új kínai gyárak beindulása jelentős mértékben hozzájárul ahhoz, hogy 2025 a fejlődés éveként vonuljon be a történelembe.


Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtöki budapesti nyilatkozatában bejelentette, hogy még az idei év során, vagy legkésőbb a jövő év elején több vezető kínai vállalat is megkezdi működését Magyarországon. Ez a fejlemény jelentős impulzust adhat a magyar gazdaságnak, és hozzájárulhat ahhoz, hogy 2025 egy fontos mérföldkő legyen az ország gazdasági fejlődésében.

A minisztérium hivatalos nyilatkozata alapján a tárca vezetője a magyar-kínai gazdasági vegyes bizottság ülését megelőző sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy a két ország közötti együttműködés mindkét fél számára jelentős előnyöket hordoz. Ennek érdekében elkötelezettek a tavaly aláírt, széleskörű stratégiai partnerségi megállapodás keretein belüli további fejlesztések iránt.

Kiemelte, hogy 2020, 2023 és 2024 során a kínai cégek voltak a legnagyobb beruházók Magyarországon. Az elmúlt évtizedben, a kormány támogatásával, összesen 54 korszerű kínai nagyberuházás valósult meg, amelyek összértéke elérte a 7000 milliárd forintot, ezzel több mint 30 ezer új munkahelyet teremtve közvetlenül.

„Ezek a jelentős kínai befektetések lehetőséget teremtettek arra, hogy Magyarország hosszú idő után ne csupán a követők között legyen, hanem a globális élvonalba kerüljön egy hatalmas technológiai forradalom során” – emelte ki, utalva az autóipar elektromos átalakulására.

Kifejtette, hogy több piacvezető kínai óriáscég is idén vagy jövő év elején kezdi meg a termelését hazánkban, ezzel hozzájárulva ahhoz, hogy 2025 a magyar gazdaságban az áttörés éve legyen.

A BYD első európai gyárának megnyitása Szegeden a jövő év elején forradalmasíthatja a helyi ipart, míg a CATL, amely a kontinens egyik legnagyobb elektromos akkumulátor-üzemét hozza létre Debrecenben, már idén megkezdi a termelést. Ezen kívül nyáron a Huayou Cobalt, ősszel pedig a Semcorp is beindítja saját gyártási folyamatait, tovább erősítve ezzel a régió gazdasági dinamizmusát.

"Ez azt jelenti tehát, hogy a nagy, világpiac-vezető kínai vállalatok magyarországi gyárai az idei esztendő végéig, legkésőbb a jövő év elején termelésbe állnak, és ezzel a magyar gazdaság növekedésének nagy lendületet adnak, s lehetővé teszik, hogy az idei esztendő a magyar gazdaságban az áttörés éve legyen" - hangsúlyozta.

Szijjártó Péter bejelentette, hogy a felek most hivatalosan is megerősítették közös szándékukat: a nagy volumenű termelőberuházások mellett kutatás-fejlesztési és szolgáltatási projektek is érkezhetnek Kínából Magyarországra. Ezek a lépések hozzájárulhatnak a gazdaság jelentős átalakulásához és fejlődéséhez.

"A kínai cégek számára jelenleg Magyarország jelenti az első számú beruházási célpontot Európában, ráadásul Budapest vált a Közép-Európába irányuló kínai export légi logisztikai központjává is."

A budapesti repülőtér tavaly kiemelkedő cargo-forgalmat könyvelhetett el, amelynek jelentős része a nagy kínai elektronikus kereskedelmi vállalatok tevékenységéhez kapcsolódik. A Magyarországra érkező áruk körülbelül 95%-a végül más országokba kerül továbbításra – tette hozzá.

"Abszolút vezető pozícióban vagyunk Közép-Európában a légi forgalom tekintetében, hiszen kilenc kínai várossal 37 cargo-járat köt minket össze hetente, a személyforgalomban pedig hét nagy kínai város és Budapest között 21 járat közlekedik minden héten" - tette hozzá.

A miniszter végül súlyos tévedésnek minősítette, hogy az Európai Unió vámokat alkalmazott a kínai elektromos autóiparral szemben, hangsúlyozva, hogy ez elszigeteltséghez vezetett. "Arra törekszünk, hogy Európa visszatérjen a racionális megközelítésekhez, és támogassa az európai és kínai gazdasági szereplők közötti együttműködést" - nyilatkozta.

Ezen kívül hangsúlyozta, hogy az Európai Bizottság súlyos tévedést vétett azzal, hogy nem kezdeményezett tárgyalásokat az új amerikai kormányzattal a vámügyi együttműködésről. Pedig erre bőven lett volna lehetősége, hiszen több mint két hónap telt el Donald Trump elnöki beiktatása óta.

Úgy vélekedett, hogy le kellett volna szállítani az amerikai autóimportra vonatkozó vámokat a jelenlegi tíz százalékról 2,5 százalékra, amely kulcs fordítva érvényes az Egyesült Államokban.

"Az Európai Unió sajnálatos módon elmulasztotta ezt az alapvető lépést, (...) és most az európai gazdaságnak kell viselnie ennek a súlyos hibának a következményeit. Felhívjuk az Európai Bizottságot, hogy végre vegye kezébe a dolgokat, és indítson komoly párbeszédet az amerikai kormányzattal" - fogalmazott.

Az MTI (Magyar Távirati Iroda) a legfontosabb hírszolgáltató Magyarországon, amely naprakész és megbízható információkat nyújt a legkülönfélébb témákban. Széleskörű tudósításai révén a hazai és nemzetközi eseményekről egyaránt tájékoztatja a közönséget, így hozzájárulva a tájékozódás és a közvélemény formálásához. A hírügynökség célja, hogy a lehető legpontosabb és legfrissebb híreket szolgáltassa, ezzel segítve a médiát és az érdeklődőket. Az MTI megbízhatóságát és szakmai színvonalát évtizedek óta megőrzi, így nemcsak a hírfogyasztók, hanem a szakmai közönség is elismeri tevékenységét.

Related posts