Szijjártó Péter kijelentette, hogy Magyarország felülvizsgálja a Nemzetközi Büntetőbíróságban való részvételének mibenlétét.

Szijjártó Péter a közösségi platformján tette közzé a hírt, amely arra utal, hogy Magyarország a jövőben lehetségesen kiléphet a Nemzetközi Büntetőbíróság kereteiből.
Miután telefonos egyeztetést folytatott Gideon Szaárral, az izraeli külügyminiszterrel, Szijjártó Péter a közösségi platformján bejelentette, hogy "Magyarország is újragondolja a jövőbeni szerepvállalását a Nemzetközi Büntetőbíróságban."
"Ma lehetőségem nyílt arra, hogy izraeli kollégámmal, Gideon Szaárral közösen átbeszéljük a közel-keleti konfliktus megoldásának lehetséges irányait és stratégiáit. Kiemeltem, hogy Magyarország teljes mértékben támogatja azokat a kezdeményezéseket, amelyek célja a tartós béke és nyugalom megteremtése a régióban" - osztotta meg gondolatait a külügyminiszter a Facebookon.
Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy egyetértettünk abban, miszerint a Nemzetközi Büntetőbíróság működése súlyosan politikai irányba tolódott, ami miatt az ICC komoly hitelvesztést szenvedett el a nemzetközi bírósági rendszerben. Ennek fényében tájékoztattam a közvéleményt arról, hogy Magyarország is felülvizsgálja jövőbeli részvételét e szervezet munkájában.
A bejelentés körüli események nem véletlenszerűek: 2024 májusában Orbán Viktor utasítást adott három miniszterének – Gulyás Gergelynek, Tuzson Bencének és Bókai Jánosnak –, hogy alaposan tanulmányozzák, milyen következményekkel járna, ha Magyarország, mint egyetlen EU-tagállam, kilépne a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) joghatósága alól. E lépések hátterében áll, hogy a bíróság főügyésze márciusban elfogatóparancsot kért Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök ellen, emellett pedig nemrégiben Vlagyimir Putyin orosz elnök ellen is hasonló intézkedés született, akit háborús bűnökkel vádolnak Ukrajnában.
Donald Trump amerikai elnök csütörtökön aláírta azt a rendeletet, amely Washington szankciókat vezet be a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) ellen. Az intézkedés hátterében az áll, hogy az ICC olyan eljárásokat indított, amelyek az Egyesült Államok és szoros szövetségese, Izrael tevékenységeit célozzák meg. Az Infostart híre szerint ez a lépés a nemzetközi jogi intézmény és az Egyesült Államok feszültségeit tovább fokozhatja.
A rendelet megfogalmazása alapján a Nemzetközi Büntetőbíróság "illegitim és alaptalan lépésekbe kezdett Amerika és közeli szövetségese, Izrael ellen". Ezen túlmenően "hatalmával való visszaélést" követett el, amikor indokolatlanul elfogatóparancsot adott ki Benjamin Netanjahu miniszterelnök és volt védelmi minisztere, Joáv Gallant ellen.
A rendelet értelmében az Egyesült Államok "kézzelfogható és jelentős következményekkel járó intézkedéseket hoz az ICC kihágásaiért felelős személyekkel szemben". Ez vonatkozhat ingatlanok és eszközök lefoglalására, valamint arra is, hogy megtilthatják ICC-tisztviselők és alkalmazottak, továbbá rokonaik belépését az Egyesült Államokba.
Az amerikai elnök Benjamin Netanjahu washingtoni látogatása alatt hozta nyilvánosságra fontos döntését.