Szlovákia határozott lépésre szánta el magát Magyarországgal szemben: azonnali hatállyal lezár egy sor magyar határátkelőt a száj- és körömfájás terjedése miatt.

A szlovák kormány rendkívüli ülésen döntött arról, hogy hétfő éjféltől egy hónapra lezár 16 kishatárátkelőt a szlovák-magyar határon, valamint további egyet a szlovák-osztrák határszakaszon. A száj- és körömfájás-járvány miatt elrendelt határzár a gépjárművekre vonatkozik.
Az Új Szó beszámolója szerint Richard Takáč, Szlovákia mezőgazdasági minisztere bejelentette, hogy a lezárások következtében rendőröket és állategészségügyi szakértőket tudnak mozgósítani. Ezek a szakemberek a fertőzött területek körüli, tíz kilométeres zónában fogják ellenőrizni az állattartó telepeket.
"A telepeken figyelemmel kísérjük, hogy betartják-e a szigorú állatvédelmi szabályokat" - nyilatkozta Takáč. A farmok ellenőrzését drónok segítségével is végzik, hogy megbizonyosodjanak arról, hogy rendelkezésre áll-e fertőtlenítő gázló, illetve hogy az alkalmazottak valóban követik-e az előírásokat a belépés és kilépés során.
Tomáš Taraba, a környezetvédelmi tárca vezetője úgy véli, hogy a határforgalom korlátozása elengedhetetlen, mivel "Magyarország bizonyos intézkedései nem bizonyultak elegendőnek". Kiemelte, hogy nem minden jelentős gazdaság jogosult kártérítésre, különösen azok nem, akik "saját könnyelmű hozzáállásukkal idézték elő ezt a problémát".
A farm dán gazdája úgy véli, hogy a fertőzés forrása egy külső munkavállaló lehetett, aki Levélen járt, annak ellenére, hogy a fertőzés elkerülésére szigorú óvintézkedéseket vezettek be. Az érintett gazdaságban több mint 3500 szarvasmarha él, és valószínű, hogy az állomány egy részét le kell ölni a járvány terjedésének megfékezése érdekében.
Egy emlékezetes eseményként vonult be a történelembe, hogy Magyarországon 2025 márciusában, öt évtizednyi szünet után újra felbukkant a száj- és körömfájás. Az első fertőzött esetet Győr-Moson-Sopron megyében, Kisbajcson regisztrálták, ahol egy tejgazdaságban 1372 állatot kellett elpusztítani a járvány terjedésének megakadályozása érdekében. A betegség később átterjedt Szlovákiára is, ahol számos farmon felfedezték a jelenséget.
Az Új Szó értesülései szerint a szlovák-magyar határon bizonyos átkelők esetében megtiltották a személyautók áthaladását.