A tölgyfák zöld lombokkal ölelték körbe az evangélikus templomot, amely csendes nyugalommal állt a természet szívében. A fák hűvös árnyékot adtak, miközben a templom tornya büszkén meredett az ég felé, mintha a hit és a természet harmóniáját hirdetné.


A Kurinci-tölgyes tanösvény legújabb szakaszainak ünnepélyes megnyitója egy különleges esemény, mely a természet és a közösség összefonódását ünnepli. Ezen a jeles alkalmon a résztvevők felfedezhetik a friss, érintetlen ösvényeket, miközben a helyi flora és fauna csodáit is megismerhetik. Az ünnepség során szakmai előadások, interaktív programok és szórakoztató aktivitások várják az érdeklődőket, akik együtt élhetik át a természetjárás örömét és a fenntartható jövő iránti elkötelezettséget. Csatlakozzanak hozzánk, és tapasztalják meg a Kurinci-tölgyes varázsát!

Rimaszombat városrészében június 25-én került sor a Kurinci-tölgyes tanösvény további 10 állomásának ünnepélyes megnyitására a dúsai evangélikus templomban és környékén.

Az eseményen részt vett Tóth Jozef, Rimaszombat alpolgármestere, Hazucha Ivan, a Szlovák Nemzeti Tanács képviselője, Lisáková Viktória, az evangélikus egyház rimaszombati esperese, a Szlovák Gázipari Vállalat (SPP) képviselője főtámogatóként, a Cseres-hegység Tájvédelmi Körzet munkatársai, valamint a Gömör-Kishonti Múzeum és a Gömör-Kishonti Művelődési Intézet igazgatói, képviselői. Jelen volt továbbá Purdek Ján, Dúsa városrész önkormányzati bizottságának az elnöke, valamint a rimaszombati képviselő-testület tagjai, Dankovičová Vierka és Vaš Vilmos, illetve több dúsai és környékbeli lakos.

Vaš Vilmos képviselő közösségi oldalán megosztott információi alapján a rendezvény két izgalmas szegmensből tevődött össze. Az első blokkot Jutková Milana, a rimaszombati Turisztikai Információs Központ munkatársa irányította, míg a kulturális műsor fénypontját a Művészeti Alapiskola (ZUŠ) diákjainak előadása jelentette, amelyet Gödri József vezényelt le.

Ezt követően az alpolgármester és az SPP képviselője szólaltak meg, ahol az utóbbi különösen hangsúlyozta, hogy a vállalat támogatásával megvalósuló tíz projekt közül ez a legizgalmasabb.

A résztvevők egy különleges történelmi előadáson vehettek részt, amely a dúsai templom születésének titkait tárta fel. Az esemény során Botoš Alexander régész kutatásaira építve, Gálffy Monika, a múzeum szakértője osztotta meg tudását a hallgatósággal. A templom lenyűgöző belső terét pedig Lisáková Viktória különleges szemszögből mutatta be, elkalauzolva a résztvevőket a múlt rejtett világába.

Egy üdítő szünetet követően elindult a rendezvény második szakasza: a Kurinci-tölgyes tanösvény lenyűgöző természeti bemutatója, amely magában foglalta a tíz frissen kialakított állomást is.

A Kurinci-tölgyes tanösvény a Cseres-hegység festői Tájvédelmi Körzetében található, mindössze karnyújtásnyira Rimaszombattól. Ez a gyönyörű helyszín lehetőséget kínál a természet szerelmeseinek, hogy felfedezzék a helyi flóra és fauna csodáit.

A terület elnevezése a Kurinci városrészre vezethető vissza, és legfőképpen lenyűgöző tölgyerdőiről híres. Az ösvény fő célja, hogy felfedeztesse a vidék gazdag természeti kincseit – kiemelten a növény- és állatvilág sokszínűségét –, valamint bemutassa a környék történelmi és kulturális értékeit.

A tanösvény célja, hogy felfedezőútra hívja a diákokat és a természetbarátokat, bemutatva a helyi ökoszisztéma csodáit. Részletesen ismerteti a környék földtani sajátosságait, és rámutat arra, hogyan formálja az emberi tevékenység a természetet. Az interaktív elemek és információs táblák segítségével minden látogató mélyebb megértést nyerhet a természet és az ember harmonikus kapcsolatáról.

Itt a természetvédelem, az oktatás és a kulturális örökség bemutatása egyaránt érvényesül. A tanösvény a Rimaszombat város és a Cseres-hegység Tájvédelmi Körzet Igazgatósága együttműködésében valósult meg, és 2023 szeptemberében nyílt meg. A terület már 1952 óta védett, 2003 óta természetvédelmi rezervátum.

Legfőbb értéke az öreg tölgyerdő, amely számos védett fajnak ad otthont, és hozzájárul a biológiai sokféleség fenntartásához.

A tanösvény két különböző útvonalat kínál, amelyek hossza 4,55 km és 2,6 km. Az ösvény mentén tíz megállóhely található, ahol összesen 15 információs tábla várja a látogatókat, három nyelven: szlovák, magyar és angol. Ezek a táblák a környék gazdag növény- és állatvilágát, az erdőségek történelmét, a klímaváltozás hatásait, valamint a második világháború egyik érdekes eseményét – egy itt lezuhant amerikai bombázó történetét – mutatják be. A tanösvény végigjárása során lenyűgöző panorámás kilátásban gyönyörködhetünk a Vepor-hegységre, a Rőcei-dombságra és az Alacsony-Tátrára.

A tanösvényt iskolai csoportok is gyakran látogatják környezeti nevelési órák keretében, ahol szakmai kíséretet és élménypedagógiai elemeket is kapnak.

A tanösvény most új, kézzel készített faszerkezetekkel (padok, asztal, biciklitároló, szemétgyűjtők) és további négy információs táblával gazdagodott. A bútorokat Ľuboš Majan, helyi népi fafaragó készítette, amelyek harmonikusan illeszkednek az erdő környezetébe. A projektet az SPP 10 000 euróval támogatta a "Felkészülve a jövőre" program keretében.

Az újonnan felállított táblák nem csupán a tanösvény oktatói szerepét erősítik, hanem a környék turisztikai vonzerejét is jelentősen fokozzák. Ezen kívül részletesen ismertetik a dúsai evangélikus templomot, amely a Szlovákiában még megmaradt ritka faépületek egyike, és különleges történelmi értékkel bír.

A 2025-ben bővített tanösvény új részei nem csupán a természetbarátok számára nyújtanak izgalmas felfedezéseket, hanem a turizmus számára is jelentős vonzerőt képviselnek a térségben. E projekt megvalósítása az SPP támogatásával, valamint a civil szervezetek, az evangélikus egyház, önkormányzatok és természetvédelmi szakemberek példaértékű összefogásával jött létre, amely jól tükrözi a közösségi együttműködés erejét.

Related posts