A faluból hamarosan egy különleges turistalátványosság fog kibontakozni, amely több mint 900 embert vonzott.


Egy különleges túraszervező vállalkozás kínál felfedezőutakat az egykori guyanai faluba, mindössze 750 dolláros áron. Az utazás lehetőséget nyújt, hogy felfedezd a helyi kultúrát és természeti szépségeket, miközben egy felejthetetlen élményt kapsz.

Egy különleges túraszervező cég felfedezőutakat indít Guyanába, abba a faluba, ahol közel ötven évvel ezelőtt egy szektavezér utasítására több mint 900 ember választotta az öngyilkosságot, számol be a New York Times.

Jim Jones kezdetben a Krisztus Tanítványai közösség lelkészeként végezte térítő munkáját, de hamarosan eltávolodott tőlük, és megalapította saját szektáját, a Népek Templomát. Predikációiban határozottan elutasította a rasszizmust és a társadalmi igazságtalanságokat, megkapó szónoklataival sok követőt vonzott. Gyakran azonosította magát Krisztussal, és különleges gyógyító, valamint természetfeletti képességeket tulajdonított magának. Egy újságcikk azonban rávilágított a szektán belüli erőszakra, zsarnoki módszerekre és agymosásra, ami miatt kénytelen volt elhagyni Kaliforniát. Jones híveivel együtt Guyana sűrű erdeibe vonult, ahol megalapították a Jonestown nevű közösséget, amelyet ő az ígéret földjeként hirdetett.

A közösség kívülről idilliséget sugárzott, hívei közül rengetegen költöztek ide, ám miután Jones egyik bizalmasának sikerült megszöknie, kiderült, hogy folyamatos fizikai és pszichikai terrornak voltak kitéve a lakók, akiket napi 12 órán át dolgoztattak, és egyre kevesebb ételt kaptak. A vallomás hallatán egy kaliforniai képviselő, bizonyos Leo J. Ryan érkezett Jonestownba egy stábbal, Jones igazi színházzal várta őket, a megfélemlített közösség pedig játszotta a szerepét. Ryant kis híján megtévesztette a színjáték, azonban egy neki eljuttatott cetlinek köszönhetően megtudta, hogy vannak, akik menekülni szeretnének, így felajánlotta, hogy aki szeretne, távozhatna vele. Néhány helyi lakos élt is vele, és mikor velük együtt a képviselő ki akart jutni Jonestownból, Jones kivégzőosztagot küldött utánuk a reptérre, akik agyonlőtték a férfit és négy társát.

A paranoid és drogfüggő szektavezér, akit a bosszú réme kísértett, "forradalmi tanúságtételként" tömeges öngyilkosságra hívta fel híveit. Az esemény tragikus keretét a hónapokkal korábban beszerzett kálium-cianid adta, amely most a közösség végzetét pecsételte meg. 1978. november 18-án több mint kilencszáz ember végezte ki magát, köztük szülők, akik saját gyermekeiket is megitatták a méreggel, így több mint 300 gyermek is életét vesztette. A szektavezér végül a saját kezével vetett véget életének, fejbe lőve magát.

Az elrejtett guayanai őserdő mélyén fekvő falu a feledés homályába merült, épületei a romlás útjára léptek, míg a természet lassan visszafoglalja azt, ami egykor az emberi kéz alkotása volt. Most azonban egy helyi vállalkozás felfedezte a szomorú történet mögött rejlő lehetőséget: 750 dollárért kínálnak egy izgalmas túrát a helyszínre, amely magában foglalja a repülőutat Georgetownból, a dzsipkirándulást az egykori faluhoz, és egy éjszakát egy közeli városban.

Az ötlet nagy felháborodást keltett, az öngyilkosok hozzátartozói és néhány túlélő szerint mindez tiszteletlenség az áldozatokkal szemben, a közelben élő helyiek szerint pedig olyan része ez a történelemnek, amire jobb nem emlékezni. A cég vezetője, Roselyn Sewcharran azonban megvédte az ötletet: a cél nem a szenzációhajhászás volt, hanem sokkal inkább az edukáció "a manipuláció veszélyeiről, az ellenőrizetlen hatalomról és azokról a körülményekről, amelyek ehhez a szörnyű eseményhez vezettek." A vezető abban reménykedik, hogy egy kis múzeumot is létrehozhatnak majd a helyszínen.

Korábban már próbálkoztak azzal, hogy Jonestownból turistacélpontot varázsoljanak, de ezek a kísérletek sajnos nem bizonyultak sikeresnek. Mostanában Sewcharran megtette az első lépést e cél felé, és elindította az első túráját, amelyen két rokona, két újságíró és két érdeklődő turista kísérte őt.

Related posts