Az alapkamat változatlanul megmaradt.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa a mai ülésén változatlanul hagyta a jegybanki alapkamatot, amely így továbbra is 6,5 százalékon áll. A kamatfolyosó két széle szintén nem módosult: az egynapos (O/N) betéti kamat 5,5 százalék, míg az egynapos (O/N) hitel kamata 7,5 százalékon maradt. Az utolsó változás szeptemberben történt, amikor a tanácstagok 25 bázispontos csökkentést határoztak el.
A monetáris tanács megítélése szerint a szigorú monetáris kondíciók fenntartása indokolt - közölte a testület a keddi kamatdöntést követően a jegybank honlapján. Hangsúlyozták, a monetáris tanács elkötelezett az inflációs cél fenntartható elérése mellett. Az inflációs környezetet övező kockázatok, valamint a kereskedelem- és geopolitikai feszültségek továbbra is óvatos és türelmes monetáris politikát tesznek szükségessé.
Az indoklásban részletesen kifejtették, hogy az MNB fő célkitűzése az árstabilitás elérése és megőrzése. A jegybank e prioritásának veszélyeztetése nélkül igyekszik hozzájárulni a pénzügyi stabilitás fenntartásához, valamint támogatni a kormány gazdasági és környezeti fenntarthatósággal kapcsolatos intézkedéseit.
Rámutattak arra, hogy az elhúzódó geopolitikai konfliktusok mellett az egyre éleződő kereskedelempolitikai feszültségek egy általánosan ingatag világgazdasági környezetet teremtettek. A folyamatosan változó vámpolitikai stratégiák különböző régiókban eltérő reálgazdasági következményekkel bírnak, ami tovább növeli a bizonytalanságot.
A kereskedelempolitikai feszültségek az Egyesült Államokban az inflációs várakozások fokozódásának irányába hatnak, míg Európában egyelőre mérsékeltebb árhatások várhatók. A romló konjunktúra kilátások mellett az energia- és nyersanyagárak jelentősen csökkentek, ami a globális infláció mérséklődésének irányába hat. A vámbejelentések inflációs várakozásokat emelő hatása, a világpiaci élelmiszerárak folytatódó emelkedése, valamint a piaci szolgáltatások továbbra is magas árdinamikája ugyanakkor felfelé mutató kockázatot jelentenek a monetáris tanács szerint.
A pénzügyi piacokon tapasztalható bizonytalanság jelentősen felerősödött. A vámemelések bejelentését követően a részvényindexek drámai visszaesést mutattak, míg a menedékeszközök, mint például az arany, szép emelkedést könyvelhettek el. Az amerikai hosszú távú hozamok fokozott ingadozást mutattak, míg az európai hozamok érezhetően csökkentek. Érdekesség, hogy az euró jelentős erősödést mutatott a dollárral szemben – tették hozzá a szakértők.
A tanácstagok véleménye szerint az áremelkedés üteme március után áprilisban is tovább csökken, majd a következő hónapok során várhatóan a jegybanki toleranciasáv felső határához közelít. A világpiaci olajárak csökkenése gyorsan beépül az üzemanyagárakba. Az élelmiszerek esetében az érintett termékek árrésének hatósági korlátozása, míg a szolgáltatások terén a telekommunikációs és banki szolgáltatók önkéntes árazási intézkedései hozzájárulnak az infláció mérsékléséhez. A vámbejelentések eltérő időzítése és ellentétes hatásai miatt azonban az inflációs előrejelzés körüli kockázatok fokozódtak.