Varga Mihály bejelentette, hogy lépéseket fog tenni az MNB alapítványainak megszüntetése érdekében.


A Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnökét, Varga Mihályt, egy sajtótájékoztatón faggatták az újságírók a jegybanki alapítványokkal kapcsolatos kérdésekről. Az MTI beszámolója szerint Varga Mihály bejelentette, hogy nemrégiben újra felvetette Orbán Viktor miniszterelnöknél, hogy szükség lenne egy olyan törvénymódosításra, amely a jegybank tevékenységét elsősorban az alapfeladatokra korlátozná. Érdemes megjegyezni, hogy a jegybanki törvény módosítása már 2023 óta napirenden szerepel, hiszen akkor Varga Mihály pénzügyminiszterként már kezdeményezte ezt, az MNB támogatásával.

Varga Mihály legutóbb arról tájékoztatott, hogy Orbán Viktor reagált a legfrissebb javaslatára egy levél formájában. A levélben Gulyás Gergelyt jelölte ki a magyar kormány képviseletében az eszmecserére, amelyet hamarosan elindítanak.

A jegybank elnöke többször is kifejezte szándékát, hogy csökkenteni kívánják a jegybank fő feladataihoz nem kapcsolódó tevékenységeket. Varga Mihály véleménye szerint ez magában foglalja az alapítványok működésének felülvizsgálatát is, amelynek célja a működésük racionalizálása. Az Index híradása szerint Varga Mihály azt hangsúlyozta, hogy...

Beszélt arról is, hogy az új jegybanki vezetés elkötelezett a felelősségi területek tiszteletben tartása iránt, és úgy vélik, hogy az ő intézményük elsődleges feladata az árstabilitás biztosítása. Ezt a célt a fenntartható gazdasági növekedés és az alacsony infláció keretein belül kell megvalósítaniuk. Hozzátette, hogy a kormányzati intézkedéseket nem kívánják értékelni, és megemlítette, hogy a bankokkal egy ötpontos megállapodást kötöttek, amely lényeges változásokat hozhat a piaci árképzésben.

Az ügy háttere az, hogy az Állami Számvevőszék (ÁSZ) állítása szerint több száz milliárd forintnyi összeg tűnt el a Magyar Nemzeti Bank alapítványainak kezeléséből Matolcsy György volt elnöksége alatt. Matolcsy egy interjú során határozottan cáfolta a vádakat, és hangsúlyozta, hogy az alapítványok vagyona teljes egészében megmaradt, ráadásul értéke meghaladja az 500 milliárd forintot. A helyzet tisztázása érdekében Varga Mihály, a jelenlegi jegybankelnök, alapos vizsgálatot indított az ügyben.

Kedden Budapesten aláírásra került egy együttműködési megállapodás a Magyar Nemzeti Bank és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnökei között. Ezt a fontos eseményt a sajtótájékoztatón hozták nyilvánosságra.

Az MTI értesülései szerint Varga Mihály, a Magyar Nemzeti Bank elnöke, hangsúlyozta:

Hozzátette, hogy a megállapodás jól illeszkedik a két szervezet alapműködéséhez, a jövőben a gazdasági folyamatok közös elemzésével támogatják a magyar gazdaság fejlesztését.

Varga Mihály a hatpontos megállapodás részleteit ismertetve hangsúlyozta, hogy kétévente felülvizsgálják a magyar vállalkozások helyzetét. Ennek során kiemelt figyelmet fordítanak az exporttevékenységekre, a növekedési mutatókra, valamint az árak alakulására és a munkaerőpiaci trendekre. Az elképzelések között szerepel közös kutatási projektek indítása, amelyek célja, hogy megalapozottabb gazdaságpolitikai döntések születhessenek. A felek közösen feltérképezik azokat a vállalkozásokat, amelyek jelentős növekedési potenciállal bírnak, és a fejlődésük elősegítése érdekében egy közös platformot alakítanak ki, amely magában foglalja a hazai pénzintézeteket, tudásközpontokat és egyetemeket. A kamara és a jegybank együttműködése révén segítik egymást a vállalati konjunktúra felmérésének elkészítésében, miközben a döntéshozatal során igyekeznek bevonni a vállalati hálózatokat, és megosztják egymással kutatásaik és felméréseik eredményeit.

Nagy Elek MKIK-elnök felidézte, hogy a kamara reneszánszát hirdették meg, munkájuk középpontjába a vállalkozások érdekeit teszik. A gazdaság általános érdekképviseleteként az MKIK sorra köti a megállapodásokat, hogy segítse a vállalkozásokat. Szerintük a kutatás, az innováció és az exportképesség viszi előre a vállalkozásokat.

Related posts