Folyamatban van a végrehajtás az Ön ügyében? Esetleg ennyit vonhatnak le a nyugdíjából.


Fontos, hogy legyünk tisztában azzal, milyen mértékű veszteségeket okozhat a végrehajtási törvény a nyugdíjunkban. Érdemes alaposan tájékozódni erről a témáról, hogy elkerülhessük a kellemetlen meglepetéseket.

A végrehajtási törvény szerint a nyugdíjból általánosságban 33 százalékot, bizonyos esetekben legfeljebb 50 százalékot lehet levonni - írja a 24.hu. A lap egy konkrét példán keresztül mutatta be, hogy a gyakorlatban előfordulhat ennél nagyobb elvonás is: egy olvasójuk havi 519 475 forintos (özvegyi nyugdíjjal együtt számított) nyugdíjából 319 475 forintot vontak le, így mindössze körülbelül 200 ezer forintot kap kézhez.

Az ügy hátterében egy svájci frank alapú kölcsön áll, amelynek csődje után a lakás árverésére és végrehajtására került sor. A jogszabályok szerint általában maximum 50 százalék vonható le, azonban a Magyar Államkincstár (MÁK) válasza alapján bizonyos körülmények között - például ha több jogcímen érvényesítik a követelést, vagy ha özvegyi nyugdíjat is figyelembe vesznek - a tényleges levonás mértéke ezt az arányt meghaladhatja. Így tehát a jogszabály lehetőséget teremt arra, hogy a nyugellátásból a megengedett százalékos határon túl is vonjanak le összegeket.

S ha már az özvegyi nyugdíjat említettük: korábban megírtuk, hogy az öregségi és özvegyi nyugdíj együtt történő folyósítására vonatkozó szabályokat a magyar nyugdíjtörvény határozza meg, ám sok tényezőtől függ, hogy kinek jár mindkét ellátás.

Az öregségi nyugdíjra való jogosultságot a 65. életév betöltése és legalább 20 évnyi szolgálati idő határozza meg. Amennyiben valaki megfelel ezeknek a feltételeknek, jogosulttá válik az öregségi teljes nyugdíjra. Érdemes azonban figyelembe venni, hogy a nyugdíjkorhatár elérésekor öregségi résznyugdíjra is lehetőség nyílik, de ezt csak azok számára állapíthatják meg, akik 20 évnél kevesebb, de minimum 15 év szolgálati idővel bírnak.

Az özvegyi nyugdíjra jogosultak köre magában foglalja az elhunyt házastársát, az elvált partnert, valamint az élettársat, amennyiben az elhunyt (jogszerző) hozzátartozó öregségi nyugdíjat, vagy más ellátást, például korhatár előtti nyugdíjat, szolgálati járandóságot, táncművészeti életjáradékot, vagy átmeneti bányászjáradékot kapott. Ezen kívül fontos, hogy az elhunyt elegendő szolgálati időt halmozzon fel a nyugdíjjogosultság elnyeréséhez. Azonban a puszta jogosultság nem elegendő: az özvegynek és az elhunyt félnek egy sor további kritériumnak is meg kell felelnie ahhoz, hogy az ellátást igénybe tudják venni.

Ha az elhunyt személy nyugdíjas státuszban volt, az özvegy az elhunyt halála időpontjában érvényes nyugdíjának 60%-át jogosult megkapni. Amennyiben az elhunyt nem rendelkezett nyugdíjas státusszal, úgy az elhunyt számára megállapított nyugdíj 60%-a illeti meg az özvegyet, amely a haláleset időpontjától számítva egy évig jár számára.

Related posts