Fedezd fel a kriptovaluták titokzatos erdejét egy izgalmas vezetett túrán! Merülj el a digitális valuta világában, ahol a blokkláncok rejtelmei és a decentralizált pénzügyek varázslatos tájai várnak rád. Ismerd meg a legújabb trendeket és technológiákat,

Sebestyén Géza, a Mathias Corvinus Collegium Gazdaságpolitikai Műhelyének vezetője március 6-án Dunaszerdahelyen egy izgalmas utazásra invitálta az érdeklődőket a kriptovaluták lenyűgöző birodalmába. Az előadás során mélyrehatóan elemezte a digitális pénzek történelmét és jelenlegi hatásait. A résztvevők tanúi lehettek a kriptoeszközök piacának szédítő ingadozásainak, a bányászat titkos világának, valamint a "stable coin"-ok jövőbeli kilátásainak. A hallgatóság lehetőséget kapott arra, hogy megvizsgálja, vajon ezek a virtuális valuták valóban képesek-e felforgatni a pénzügyi rendszert, és hogy érdemes-e belevágni ebbe a kiszámíthatatlan, mégis izgalmas kalandba.
Az előadó szakmai elemzéséből világossá vált, hogy a kriptovaluták az elmúlt évek során komoly hullámokat vertek a pénzügyi piacokon. Minden 2009-ben vette kezdetét, amikor egy ismeretlen zsenialitás - vagy talán egy zseniális csapat - bemutatott egy forradalmi elképzelést, amely új távlatokat nyitott meg. Akkoriban kevesen gondolták, hogy ez a kezdeményezés valami igazán nagy dologgá nőheti ki magát, de most, visszatekintve, egyértelmű, hogy alábecsülték a potenciálját. Lassan, de biztosan egyre több izgatott érdeklődő figyelmét keltett fel ez a digitális újdonság, ami végül az értékének robbanásszerű növekedéséhez vezetett.
Sebestyén Géza felhívta a figyelmet arra, hogy a szakmai diskurzusban a "valuta" kifejezés egyre inkább háttérbe szorul, helyette a "kriptoeszköz" terminológiát részesítik előnyben. De miért van ez így? A válasz a közgazdaságtan alapjainak mélyebb megértésében rejlik, ahol három kulcsfontosságú tényezőt emelhetünk ki. Az egyik szempontot ezek az eszközök simán teljesítik: alkalmasak a tranzakciókra. Azonban a másik két kritérium - az értékállóság és az átválthatóság - már sokkal bonyolultabb kérdéseket vet fel.
Az extrém áringadozások következtében az értékállóságukról nehezen lehet egyértelmű képet alkotni, és az átválthatóság is folyamatosan változik, akár percenként.
Hogyan is szerezhetünk magunknak ilyesmit? Ez a kérdés nem véletlenül foglalkoztatja sokak elméjét. A válasz első pillantásra rendkívül egyszerűnek tűnik: egy számítógép bonyolult matematikai problémák megoldására specializálódik, amit a szakzsargon "bányászatnak" nevez. Azonban ez a tevékenység korántsem olyan egyszerű, mint amilyennek elsőre látszik – inkább egy igazi szellemi kihívás, ahol a technika és a logika találkozik. Ráadásul ezek a digitális kincsek véges mennyiségben állnak rendelkezésre, bár vannak kivételek. Manapság azonban már léteznek alternatív megoldások is: az online "valutapiacok", ahol néhány kattintással könnyedén részt vehetünk a játéknak ebben a világában.
Az ingadozások okait sem kell messze keresni. Sebestyén Géza kérdésünkre így világított rá a lényegre:
"Vannak eladók, vannak vevők, és ha nincs egyensúly, akkor mozog az ár, de a nagy számok törvénye alapján ez kiegyenlítődik... Mikor van hír a piaci változásokról, akkor az érdekeltek döntenek portfóliójuk gyarapításáról, vagy eladásáról. Ez eredményezi a nagy mozgásokat, amelyek egyre gyakoribbá válnak."
A sima kriptovaluták mellett megjelennek a "stable coin"-ok, amelyek, ahogy a nevük is sugallja, a stabilitásra helyezik a hangsúlyt. De vajon valóban tekinthetjük őket készpénz alternatívájának? Ezek a digitális eszközök olyan lehetőségeket kínálnak, amelyek révén nagyobb eséllyel versenyezhetnek a hagyományos pénzformákkal, sőt akár helyettesíthetik is azokat.
A szakértő véleménye szerint ezek az innovatív eszközök komoly versenyt jelentenek, így a kormányok és a központi bankok mindent meg fognak tenni annak érdekében, hogy szabályozzák őket. Kínát hozta fel példaként: "Az országban többször is megtiltották a bitcoint, és figyelemreméltó, hogy ezek a tiltások valóban hatásosak voltak - az árfolyama és a kereskedési volumene folyamatosan csökkent."
Ha valaha olyan jelentős szerepet nyernének, mint a hagyományos pénz, a gazdasági óriások garantáltan lépéseket tennének.
Sebestyén Géza arra hívja fel a figyelmet, hogy fontos különbséget tenni a befektetés és a spekuláció között. A kriptovaluták világát egyértelműen a spekuláció jellemzi: „Nincs olyan modell, amely biztosítaná a nyereséget, ellentétben a hagyományos befektetési formákkal.” Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy ha valaki fiatal, pozitívan áll a jövőhöz, és hajlandó vállalni egy kis kockázatot, valamint alaposan tájékozódik a témában, akkor a kriptovaluták világa izgalmas lehetőségeket rejthet magában.